24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Alarm dla pszczół

Miasto ustawi tablice z ostrzeżeniem przed zarazą

REKLAMA

Na osiedlach w Rzeszowie i w sąsiednich miejscowościach mają pojawić się tablice: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony – zgnilec amerykański pszczół”.

O zagrożeniu informuje Urząd Miasta w Rzeszowie. Tablice ostrzegają przed chorobą zakaźną pszczół. – Choroba nie jest groźna dla ludzi, ani innych zwierząt – uspokajają urzędnicy.

Za obszar zapowietrzony zgnilcem uznaje się: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik, a także osiedla w Rzeszowie.

Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Co to jest zgnilec amerykański pszczół?

Zgnilec amerykański pszczół to choroba bakteryjna, która dotyka larwy pszczół miodnych. Wywołana jest przez bakterię Paenibacillus larvae. Choroba jest bardzo groźna dla pszczół, ponieważ prowadzi do masowego ginięcia larw, co może skutkować poważnym osłabieniem lub nawet całkowitym zniszczeniem zainfekowanej kolonii pszczół.

Objawy zgnilca amerykańskiego pszczół obejmują:

  1. Nietypowy zapach: Chory ul może wydzielać nieprzyjemny zapach przypominający klej stolarski.
  2. Zmiany w wyglądzie larw: Larwy zakażone bakterią zmieniają kolor na brązowy, stają się lepkie i rozkładają się w kleistą masę.
  3. Nietypowe zasklepienie komórek: Zasklepywanie komórek może być perforowane i ciemniejsze niż zwykle.
  4. Test zapałki: Jeśli włożysz zapałkę do rozkładającej się larwy i wyciągniesz, masa larwy będzie ciągnąć się w nitkę.

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą zwalczaną z urzędu w wielu krajach, co oznacza, że przypadki jej wystąpienia muszą być zgłaszane odpowiednim służbom weterynaryjnym, a zainfekowane ule często są niszczone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Leczenie antybiotykami jest możliwe, ale w wielu miejscach ograniczone ze względu na ryzyko rozwoju oporności bakterii oraz wpływ na jakość produktów pszczelarskich.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj