22.7 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Rafał Puchalski nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

REKLAMA

Pochodzi z Jarosławia, ale od kilku lat jego miejscem pracy jest Rzeszów. I tak zostanie co najmniej przez 6 lat. Tyle wynosi bowiem kadencja prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Został nim Rafał Puchalski (49 l.).

Styczeń 2023 r. to okres wielkich zawodowych zmian w życiu sędziego. 13 stycznia z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał nominację na sędziego Sądu Apelacyjnego, a niespełna tydzień później – 19 stycznia – na stanowisko prezesa powołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dla Rafała Puchalskiego problematyka najważniejszego sądu na Podkarpaciu nie jest obca. Od 1 lutego 2018 r. był oddelegowany (na podstawie decyzji ministra sprawiedliwości) do orzekania w tym sądzie, mimo że nie miał jeszcze wtedy statusu sędziego Sądu Apelacyjnego. Dodatkowo od tego czasu pełnił też funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Sędzia Puchalski, oprócz bycia obecnie najważniejszym sądowym prezesem na Podkarpaciu jest również wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. W maju ub. roku uchwałą Sejmu został ponownie wybrany do KRS na drugą, czteroletnią kadencję.

Sędzia Puchalski pochodzi z Jarosławia i przez wiele lat swojej zawodowej działalności związany był z Sądem Rejonowym w swoim rodzinnym mieście. Na początku był w nim asesorem, a potem już jako sędzia orzekał w sprawach karanych.

Ma żonę, która jest kuratorem sądowym oraz dwoje dzieci: nastoletnią córkę i studiującego syna.

Dotąd Rafał Puchalski był prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kto go zastąpi? Na razie funkcję tę pełni sędzia Grzegorz Pliś, który był dotychczasowym wiceprezesem SO, a wcześniej prezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Łańcuch sędziowski
Łańcuch sędziowski wręczany nowo powołanym sędziom | Fot. KP RP

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj