12.7 C
Rzeszów
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Naćpał sokoły, aby je przemycić

REKLAMA

Ten przemytnik nie miał serca. Skrępował szpony i powiązał skrzydła. Na dziób i głowę założył kaganiec. Tak unieruchomione sokoły – jak śledzie – jechały w walizce przez granicę. Żywe stworzenia odnaleźli celnicy podczas kontroli na przejściu Medyce.

57-letni kierowca jechał z Ukrainy. Wśród bagaży w swoim samochodzie ukrył 5 sokołów wędrownych: dwuletniego samca oraz cztery niespełna roczne samice.

– Ptaki były przewożone w niehumanitarnych warunkach, umieszczone w bagażach, ze skrępowanymi skrzydłami, szponami i dziobami. Aby nie zwracały uwagi podczas kontroli pojazdu. Zostały prawdopodobnie także odurzone środkami nasennymi – informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Odnalezione ptaki znajdują się pod ścisłą ochroną. Najprawdopodobniej żyły wcześniej na wolności i wpadły w sidła kłusowników. Zachowanie sokołów świadczy, że nie miały wcześniej kontaktu z człowiekiem. Funkcjonariusze przypuszczają, że ptaki miały trafić do handlarzy. Czarnorynkowa cena przemycanych okazów sięga nawet do kilkuset tysięcy złotych za sztukę.


Ujawnione sokoły występują w Finlandii i Norwegii i migrują nad Ukrainą, w okolicach Odessy.
Funkcjonariusze KAS przewieźli je do ośrodka rehabilitacji zwierząt, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu.

Przemytnikowi grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Akt oskarżenia w tej sprawie został już skierowany do sądu przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj