0.6 C
Rzeszów
wtorek, 6 grudnia, 2022

Najnowsze

Obchody upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Obchody upamiętniające 79. rocznicę „ Krwawej Niedzieli” na Wołyniu odbyły się w Rzeszowie 10 lipca. O godz. 11 rozpoczęły się Mszą świętą w intencji ofiar rzezi wołyńskiej w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie przy u. 3 Maja. Po maszy, pod umieszczoną na kościele tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich złożone zostały kwiaty. Wieczorem ulicami miasta przeszedł marsz pamięci.

REKLAMA

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie jak co roku prowadzi akcję – „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci”. Akcja ta obejmuje powiaty: rzeszowski, przemyski, lubaczowski i brzozowski, gdzie we współpracy z jednostkami strzeleckimi, harcerzami i młodzieżą odwiedzane są groby ofiar OUN-UPA. Groby są porządkowane i są zapalane na nich znicze.

ipn3
Obchody upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu – 11 lipca 2022 | Fot. Katarzyna Gajda-Bator IPN O/Rzeszów

W ramach obchodów 79. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej 10 lipca o godz. 20.15, na kanale youtube: IPNtv odbędzie się premiera rozmowy „Genocidium atrox. O ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z Ewą Siemaszko, autorką wielu publikacji na temat Zbrodni Wołyńskiej.

CZYTAJ TEŻ:  63-latka potrącona w Lubzinie

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku.

Zobacz też:

Tym widokiem zachwycał się król Władysław Jagiełło! Ruiny zamku Sobień z nową platformą

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Nowe atrakcje zamku. Otwarto multimedialne centrum

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
0.6 ° C
1.1 °
-0.2 °
92 %
4.6kmh
75 %
wt.
7 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
2 °
sob.
1 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu