10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Tym widokiem zachwycał się król Władysław Jagiełło! Ruiny zamku Sobień z nową platformą

REKLAMA

Zatem teraz możesz swobodnie przystanąć i cieszyć się wspaniałym widokiem, który 605 lat temu – dokładnie z tego samego miejsca – podziwiał król Władysław Jagiełło. W ruinach zamku na górze Sobień pod Leskiem leśnicy przygotowali dla turystów nowe udogodnienia – odnowiono platformę widokową.

Góra Sobień i wysoko położone, średniowieczne ruiny zamku Kmitów to rezerwat przyrody, którym opiekują się leśnicy z Nadleśnictwa Lesko. Ostatnio wykonali tu sporo pracy, aby to miejsce było jeszcze lepiej dostępne i bardziej atrakcyjne dla turystów.

Odnowiono platformę widokową, z której można podziwiać malowniczą dolinę Sanu. Nowe są też mostki, barierki, schodki. Zabezpieczono również osuwające się kamienie.

kladka6
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie
kladka123
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie
kladka7
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie

Ruiny zamku położone są między Sanokiem a Leskim. Dawna forteca Kmitów ma ciekawą historię. Najsłynniejsza z nich opowiada o pobyciu na zamek króla Władysława Jagiełły (†72 l.), który 2 maja 1417 r. gościł w pobliskim Sanoku, gdzie wziął ślub – z młodszą od siebie o 10 lat – wdową Elżbietą z Pileckich Granowską (†50 l.), wojewodzianką sandomierską. Choć miała wtedy 47 lat, wciąż zachwycała urodą.

Podania głoszą, że tego dnia królewski orszak i kareta ugrzęzły w błocie i zanim powozy wyciągnęły woły, król ze swoją wybranką wstąpili na zamek Kmity.

krol wl jagiello

Władysław II Jagiełło
Król Polski – 1386-1434

Elżbieta z Pilczy (Pilicy) Granowska
Trzecia żona króla Władysława Jagiełły

elzbieta1

Monarcha miał być zachwycony wspaniałym widokiem, podziwiał solidne mury budowli, miał zabawić dłużej i zapolować na niedźwiedzia. Jednak kaszel zaczął dokuczać Elżbiecie i królewska para szybko opuściła zamek. Być może wtedy ujawniły się pierwsze symptomy gruźlicy, na którą królowa zmarła niespełna 3 lata później.

Duch pięknej Heleny i Czarnej Damy

Zamek ma również swoje legendy. Jedna z nich głosi, że przy pełni księżyca ukazuje się duch pięknej Heleny, która była jedyną córką Piotra Kmity. Rzuciła się z zamkowych murów, nie chcąc wyjść za mąż za starca ze stanowiskiem wojewody, do czego przymuszał ją ojciec. Jej ciało spadło ze stromej skarpy prosto w wezbrane po roztopach wody Sanu. Nigdy go nie odnaleziono.

Jest też Czarna Dama – wdowa po jednym z panów, która spłonęła w pożarze Sobienia w 1474 r. Wtedy zamek został zniszczony przez Węgrów, którzy położyli kres jego świetności. Od tego czasu forteca zaczęła zamieniać się w ruinę.

Zabytek ma urok, klimat, a wokół piękną przyrodę. Dlatego warto zwiedzić ten wspaniały zakątek.

Zobacz też:

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

To będzie turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj