0.6 C
Rzeszów
wtorek, 6 grudnia, 2022

Najnowsze

Tym widokiem zachwycał się król Władysław Jagiełło! Ruiny zamku Sobień z nową platformą

Zatem teraz możesz swobodnie przystanąć i cieszyć się wspaniałym widokiem, który 605 lat temu – dokładnie z tego samego miejsca – podziwiał król Władysław Jagiełło. W ruinach zamku na górze Sobień pod Leskiem leśnicy przygotowali dla turystów nowe udogodnienia – odnowiono platformę widokową.

REKLAMA

Góra Sobień i wysoko położone, średniowieczne ruiny zamku Kmitów to rezerwat przyrody, którym opiekują się leśnicy z Nadleśnictwa Lesko. Ostatnio wykonali tu sporo pracy, aby to miejsce było jeszcze lepiej dostępne i bardziej atrakcyjne dla turystów.

Odnowiono platformę widokową, z której można podziwiać malowniczą dolinę Sanu. Nowe są też mostki, barierki, schodki. Zabezpieczono również osuwające się kamienie.

kladka6
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie
kladka123
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie
kladka7
Ruiny zamku Sobień pod Leskiem z nową platformą widokową | Fot. Edward Marszałek/RDLP w Krośnie

Ruiny zamku położone są między Sanokiem a Leskim. Dawna forteca Kmitów ma ciekawą historię. Najsłynniejsza z nich opowiada o pobyciu na zamek króla Władysława Jagiełły (†72 l.), który 2 maja 1417 r. gościł w pobliskim Sanoku, gdzie wziął ślub – z młodszą od siebie o 10 lat – wdową Elżbietą z Pileckich Granowską (†50 l.), wojewodzianką sandomierską. Choć miała wtedy 47 lat, wciąż zachwycała urodą.

CZYTAJ TEŻ:  Przesmyk na Batorego już otwarty! Tak się jeździ

Podania głoszą, że tego dnia królewski orszak i kareta ugrzęzły w błocie i zanim powozy wyciągnęły woły, król ze swoją wybranką wstąpili na zamek Kmity.

krol wl jagiello

Władysław II Jagiełło
Król Polski – 1386-1434

Elżbieta z Pilczy (Pilicy) Granowska
Trzecia żona króla Władysława Jagiełły

elzbieta1

Monarcha miał być zachwycony wspaniałym widokiem, podziwiał solidne mury budowli, miał zabawić dłużej i zapolować na niedźwiedzia. Jednak kaszel zaczął dokuczać Elżbiecie i królewska para szybko opuściła zamek. Być może wtedy ujawniły się pierwsze symptomy gruźlicy, na którą królowa zmarła niespełna 3 lata później.

Duch pięknej Heleny i Czarnej Damy

Zamek ma również swoje legendy. Jedna z nich głosi, że przy pełni księżyca ukazuje się duch pięknej Heleny, która była jedyną córką Piotra Kmity. Rzuciła się z zamkowych murów, nie chcąc wyjść za mąż za starca ze stanowiskiem wojewody, do czego przymuszał ją ojciec. Jej ciało spadło ze stromej skarpy prosto w wezbrane po roztopach wody Sanu. Nigdy go nie odnaleziono.

CZYTAJ TEŻ:  Tak wielki "Kret" przejedzie przez Rzeszów. Znamy plan!

Jest też Czarna Dama – wdowa po jednym z panów, która spłonęła w pożarze Sobienia w 1474 r. Wtedy zamek został zniszczony przez Węgrów, którzy położyli kres jego świetności. Od tego czasu forteca zaczęła zamieniać się w ruinę.

Zabytek ma urok, klimat, a wokół piękną przyrodę. Dlatego warto zwiedzić ten wspaniały zakątek.

Zobacz też:

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

To będzie turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
0.6 ° C
1.1 °
-0.2 °
92 %
4.6kmh
75 %
wt.
7 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
2 °
sob.
1 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu