20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Nowe atrakcje zamku. Otwarto multimedialne centrum

REKLAMA

Multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego to nowa atrakcja jednej z najważniejszych placówek kultury na Podkarpaciu – Muzeum-Zamek w Łańcucie. Wystawom teraz towarzyszą multimedialne prezentacje. Już nie tylko można sobie wyobrazić, ale również zobaczyć na animacjach jak wyglądało codzienne życie mieszkańców tej magnackiej rezydencji.

Centrum dostępne jest dla zwiedzających od piątku, 24 czerwca. Jego otwarcie miało niezwykłą oprawę. Przed zamkiem w powietrze poderwał się balon jak z powieści Juliusza Verne’a. Nie mogło go zabraknąć. Patron centrum był bowiem pierwszym polskim aeronautą!

Teraz można podziwiać efekty ostatnich remontów i inwestycji, które przeprowadziło muzeum przy pomocy budżetowych oraz unijnych środków. Wartość tych wydatków w ostatnich latach wyniosła aż 60 mln zł.

Teraz wzbogacone i unowocześnione zostały ekspozycje prezentowane w Oranżerii i Ujeżdżalni. A to wszystko w sam raz na początek sezonu wakacyjnego!

Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Opublikowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Czwartek, 23 czerwca 2022

Zwiedzających zaskakują efekty multimedialne, które pozwalają przenieść się w czasie i w wirtualnym wymiarze uczestniczyć w życiu codziennym oraz odświętnym mieszkańców łańcuckiego pałacu. Pokazywana jest zarówno historia właścicieli, jak i służby. Obyczaje, moda, dawna etykieta, stroje i kuchnia.

Wrażenie robią nie tylko cyfrowe nowinki, ale również eksponaty – jak choćby model balonu, podobnego do tego, którym hrabia Potocki wzbijał się w powietrze, wywołując sensację na całą Polskę.

Natomiast w odnowionej Powozowni czeka na zwiedzających największa w Polsce wystawa pojazdów konnych prezentowana na dwóch poziomach.

W #Muzeum-Zamku w #Łańcucie otwarto dziś Centrum Edukacji i Tradycji im. #JanaPotockiego. Znajduje się w odnowionych budynkach #Oranżerii i #Ujeżdżalni dawnej posiadłości Lubomirskich i Potockich.

Opublikowany przez TVP3 Rzeszów Czwartek, 23 czerwca 2022

Muzeum – Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie należy do najcenniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Został wybudowany w latach 1629–1642 dla Stanisława Lubomirskiego, wojewody krakowskiego i ruskiego, prawdopodobnie według projektu Macieja Trapoli i przy udziale Krzysztofa Mieroszewskiego. Zaprojektowany w tradycyjnej formie ówczesnych budowli zamkowych, został oparty na nowatorskim schemacie „palazzo in fortezza”, który zakładał kompozycyjne sprzężenie planu fortyfikacji – zarówno z siedzibą magnacką, jak i z miastem. W XVII w. Zamek w Łańcucie był uważany za jedną z piękniejszych siedzib magnackich w Europie.

Wokół Zamku znajduje się park o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. Obecny kształt tego terenu w znacznym stopniu powstał pod koniec XVIII i na początku XIX w., kiedy należał on do Stanisława i Izabeli Lubomirskich.

W ofercie Muzeum jest możliwość darmowego zwiedzania – w każdy poniedziałek. Uwaga tylko na zmienione godziny – 27 czerwca. Tego dnia Muzeum – Zamek w Łańcucie będą udostępniane w następujących porach:

  • Zamek, Oranżeria – od 8.30 do 12.00 (ostatnie wejście 11.30)
  • Stajnie, Wozownia, Ujeżdżalnia, Sztuka Cerkiewna – od 9:30 do 13.00 (ostatnie wejście 12.30)
  • Storczykarnia – od 10.00 do 13.00 (ostatnie wejście 12.20)
  • Kasy Biletowe – od 8.15 do 12.00

Wstęp nieodpłatny – wejściówki do pobrania w Kasach Biletowych (Maneż, ul. 3-go Maja 10).

Zobacz też:

Królewska porcelana wróciła na zamek!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj