28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Masa imigrantów rusza na Zachód

REKLAMA

Jeszcze nigdy Polska nie doświadczała tak ogromnego kryzysu imigracyjnego. Imigranci szturmują polską granicę z Białorusią, którą ofiarnie broni 13 tysięcy żołnierzy, a także kilka tysięcy Strażników Granicznych i policjantów. Sytuacja jest poważna, bo podsycają ją białoruskie służby dyktatora Aleksandra Łukaszenki (67). Padają nawet prowokacje strzały w powietrze. Polskie władze przyznają, że mogą spodziewać się wszystkiego… Coraz większe są obawy, że imigracyjna masa będzie szukała innych szlaków – ruszy na południe i będzie próbowała sforsować granicę polsko-ukraińską np. w Bieszczadach. Cel imigrantów jest jeden. Krzyczą na filmikach „Germany! Germany!”. To tam pragną się dostać.

– Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za bezpieczeństwo granicy Unii Europejskiej. Naszą rolą nie jest otwieranie granic, naszą rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Granicę próbuje sforsować kilkanaście tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy drogą lotniczą masowo przylatują na Białoruś. Wielu polityków i ekspertów uważa, że ludzie ci są instrumentalnie wykorzystywani przez reżim Aleksandra Łukaszenki, który chce zdestabilizować sytuację w Europie Zachodniej. Jego cel: zemsta za sankcje UE wobec jego reżimu.

Imigranci z lotniska w Mińsku są wypychani na granicę. Polskiej granicy broni kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy. W tych działaniach biorą udział także mundurowi z Podkarpacia – m.in. zaangażowana jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

Imigranci szturmują również granicę z Litwą i Łotwą. Niemiecki dziennik BILD.de informuje, że w ciągu ostatnich 6 tygodni do Niemiec dostało się przez Białoruś ponad 6 tys. uchodźców.

W Polsce strefy, gdzie odbywa się szturm na granicę objęte są do końca listopada stanem wyjątkowym. O tym jak wygląda tam sytuacja – dobrze widać na filmikach zamieszczonych przez MON w internecie.

Pojawiają się głosy, że imigranci będą szukać innych szlaków i mogą próbować także przedostać się z Ukrainy, np. przez trudny do przejścia, ale także trudny do ochrony szlak w Bieszczadach.

Podkarpackie Służby Graniczne są w stanie pełnej gotowości. Mundurowi zaznaczają, że ukraińska straż także chroni granicę i wyłapuje nielegalnych imigrantów. Przyjmuje też osoby, które są zatrzymane w Polsce i odsyłane na jej terytorium.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj