Żadna inna rodzina królewska nie wzbudza takiej uwagi. Światowym wydarzeniem stała się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uroczystość ogłoszono koronacją stulecia. Odbyła się po raz pierwszy od 70 lat. Data 6 maja 2023 r. przejdzie do historii.
Po śmierci królowej Elżbiety (†96 l) we wrześniu 2022 r. jej syn Karol (74 l.) odziedziczył tron i stał się monarchą. Jednak akt koronacyjny odbył się dopiero teraz. Dla całego kraju to wielkie święto.
Wydarzenie zwraca uwagę nie tylko Brytyjczyków, ale również całego świata. Miliony osób było świadkami koronacji – czy to na miejscu w Londynie w Anglii, czy przed ekranami.
Zobacz też:
Karol wypełnił swoją rolę doskonale. Przygotowywał się do niej od dziecka. Mimo całego zgiełku nie zdradzał żadnego zdenerwowania. Pełny relaks i skupienie. Tylko tuż po otrzymaniu na głowę korony, zamknął oczy na kilka sekund, tym okazując wzruszenie. To przecież najważniejsza chwila w jego życiu.
Przebieg uroczystości:
Wg. czasu polskiego:
Król i królowa opuszczają pałac Buckingham i udają się do Opactwa Westminsterskiego.
11:20
Para królewska wchodzi do opactwa przez wejście główne. Jedną z jego szat trzyma wnuk Karola, książę Jerzy. Książę William i księżna Kate wchodzą za nim do kościoła. Chór śpiewa hymn.
12:00
Przysięga Króla
Karol przysięga: „Ja, Karol, uroczyście i szczerze wyznaję przed Bogiem, świadczę i oświadczam, że jestem wiernym protestantem i że zgodnie z prawdziwym zamiarem dekretów zabezpieczających następstwo tronu podtrzymuję wspomniane dekrety następcy zgodnie z moją najlepszą wiedzą i przekonaniem”.
Karol klęka przed ołtarzem i mówi: „Boże miłosierdzia i miłosierdzia, którego Syn został posłany nie po to, aby Mu służono, ale aby służył, udziel łaski, abym w służbie Tobie znalazł doskonałą wolność i w tej wolności poznał Twoją prawdę”. Spraw, abym był błogosławieństwem dla wszystkich Twoich dzieci, każdego wyznania i wiary, abyśmy razem mogli odkryć drogi łagodności i ścieżki pokoju; przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen”
12:15
- Najświętszy moment koronacji. Chór śpiewa hymn. Arcybiskup Canterbury namaszcza króla świętym olejem. Karol jest teraz także królem w sensie religijnym. Podczas namaszczenia Karol jest osłonięty, pozbawiony szat, ubrany w zwykłą białą koszulę.
- Następnie Karol zasiada na tronie koronacyjnym. To najstarszy mebel w Anglii. Został wykonany w 1300 r. i był używany przez każdego władcę od 1626 r. Otrzymuje insygnia władzy.
12:55
Najważniejsza chwila – włożenie korony
Arcybiskup Canterbury nakłada koronę św. Edwarda na głowę Karola. Karol na chwilę zamyka oczy i trzyma je zamknięte przez kilka sekund.
W opactwie rozbrzmiewają fanfary trąbek. W całym królestwie wystrzeliwane są salwy armatnie, aby ogłosić ludowi: mamy nowego króla!
Koronacja to uroczystość, która odbywa się według wielowiekowej tradycji. Najważniejszym elementem jest oczywiście sama korona. Wykonaną ją dla Karola II w 1661 r. Zrobiono ją ze złota, srebra. Wysadzana jest rubinami, szmaragdami i diamentami. Ma 444 szafiry. Materialną wartość tego symbolu władzy królewskiej szacuje się na 40 mln euro!
13:00
Książę William, nowy następca tronu, klęka przed swoim ojcem, królem. Przysięga mu wierność i całuje go w policzek.
13:11
Koronę otrzymuje też Camilla
Po koronacji króla koronowana jest również jego żona Camilla. Otrzymuje „Koronę królowej Marii”, wysadzaną 2200 diamentami.
13:15
Para królewska opuszcza opactwo w złotej karcie i odbywa się parada 2,5-kilometrową trasą przez Londyn z powrotem do Pałacu Buckingham. Ta ulicach wiwatujący tłum.
14:00
Koronacja odbywa się 6 maja, ale uroczystości będą trwały do 8 maja.
2300 świadków
Do Opactwa Westminsterskiego przybyło 2300 gości, którzy byli bezpośrednimi świadkami koronacji. Wśród nich przedstawiciele arystokracji i innych rodów królewski, czy czołowi politycy z 203 państw. Polskę reprezentował prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. USA – Pierwsza Dama – Jill Biden z wnuczką.
Nie zabrakło także celebrytów. Z zaproszenia skorzystali np. piosenkarz Nick Cave, a także gwiazda POP Katy Perry, która stała się bohaterką zabawnego momentu, kiedy miała problem ze znalezieniem swojego miejsca.
Harry nie załapał się na balkon
W centrum uwagi była oczywiście sama brytyjska rodzina królewska – zwłaszcza postać syna Karola – księcia Harrego (38 l.). Jego obecność wywoływała liczne spekulacje, bo w mediach przedstawiany jest obraz napiętych wzajemnych relacji, zwłaszcza po tzw. Megxicie trzy lata temu i licznych pretensjach.
Harry jednak nie zawiódł i pojawił się na koronacji ojca, ale bez swojej żony Meghan (41 l.), która została w Kalifornii w USA. To była dla niego szybka wizyta. Książę nie załapał się na wspólne rodzinne zdjęcie, a samą uroczystość koronacji obserwował z trzeciego rzędu. Zaraz po niej Harry odleciał do Ameryki, aby świętować 4 urodziny swojego synka Archiego.
Czas na zabawę
Koronacja to święto państwowe. W całym królestwie odbywać się będą koncerty i festyny. Rodzina królewska szykuje w niedzielę wielką ucztę i koncert Karola na zamku Windsor. Zaproszono wiele gwiazd, swoje występy potwierdzili m.in.: Take That, Katy Perry i Lionel Richie…