18.3 C
Rzeszów
sobota, 27 lipca, 2024

Dostaliśmy w darze Muzeum Gorzelnictwa!

REKLAMA

Majątek warty fortunę otrzymała Polska. To zabytkowy dwór, hala i hektarowa działka w centrum Łańcuta. Mieści się tu jedyne w kraju Muzeum Gorzelnictwa. Ten niezwykły dar – zupełnie za darmo – przekazał William Carey – właściciel Fabryki Wódek Polmos Łańcut S.A. i zarazem szef United Beverages S.A.

Uroczyste przekazanie aktu własności odbyło się 23 listopada w podarowanym dworku, znajdującym się na terenie Fabryki Wódek w Łańcucie przy ul. Kolejowej 1. Darowiznę z rąk dotychczasowego właściciela odebrał w imieniu Skarbu Państwa starosta łańcucki Adam Krzysztoń.


Zabytkowy dworek został wybudowany około 1830 r. za czasów Alfreda Wojciecha hr. Potockiego, właściciela pałacu w Łańcucie. Obecnie większość obiektów związanych z rodziną Potockich i ich ordynacją znajduje się w zarządzie Muzeum-Zamek w Łańcucie. Stąd inicjatywa samorządowców, popierana przez Radę Muzeum przy Muzeum-Zamek w Łańcucie, by w wyniku zmian właścicielskich również i te obiekty mogły znaleźć się w zarządzie tej instytucji muzealnej.


Muzeum-Zamek w Łańcucie będzie opiekunem placówki. To właśnie z inicjatywy jego pracowników nawiązano współpracę z fabryką wódek i zorganizowano w 1994 r. Muzeum Gorzelnictwa. Zgromadzono tu wiele cennych eksponatów: maszyny, etykiety, pamiątki, a także oryginalne wyborne likiery Rosolisy, z których słynął łańcucki zakład i przez wiele lat był ich jednym producentem na świecie. Zachwycał się nimi podczas swojej wizyty sam cesarz Franciszek Józef.

Sam zakład w latach 1944-2001 funkcjonował jako państwowe przedsiębiorstwo. Od 2002 r. znajduje się w prywatnych rękach. Obecnie wytarzanych jest tu 30 mln litrów spirytusu.

Nowym właścicielem fabryki od września 2020 r. jest firma United Beverages S.A. Jej szef William Carey po prowadzonych w latach 2020-2021 rozmowach ze Starostą Łańcuckim Adamem Krzysztoniem i Posłem na Sejm RP Kazimierzem Gołojuchem podjął decyzję o darowiźnie Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie z eksponatami, a także całym otoczeniem. W dniu 30 września 2021 r. został podpisany akt notarialny przenoszący własność nieruchomości o powierzchni 1,1197 ha.

– Po przejęciu zabytkowych obiektów będzie możliwość poszerzenia lokalnej oferty turystycznej. Dotychczas z racji działalności zakładu produkcyjnego był ograniczony dostęp do Muzeum. Teraz zostanie wykonany nowy wjazd od ul. Żeromskiego. Wybudowane będzie też ogrodzenie oddzielające obiekty muzealne od zakładu produkcyjnego – zaznaczają urzędnicy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj