Majątek warty fortunę otrzymała Polska. To zabytkowy dwór, hala i hektarowa działka w centrum Łańcuta. Mieści się tu jedyne w kraju Muzeum Gorzelnictwa. Ten niezwykły dar – zupełnie za darmo – przekazał William Carey – właściciel Fabryki Wódek Polmos Łańcut S.A. i zarazem szef United Beverages S.A.
Uroczyste przekazanie aktu własności odbyło się 23 listopada w podarowanym dworku, znajdującym się na terenie Fabryki Wódek w Łańcucie przy ul. Kolejowej 1. Darowiznę z rąk dotychczasowego właściciela odebrał w imieniu Skarbu Państwa starosta łańcucki Adam Krzysztoń.
Zobacz też:
Zabytkowy dworek został wybudowany około 1830 r. za czasów Alfreda Wojciecha hr. Potockiego, właściciela pałacu w Łańcucie. Obecnie większość obiektów związanych z rodziną Potockich i ich ordynacją znajduje się w zarządzie Muzeum-Zamek w Łańcucie. Stąd inicjatywa samorządowców, popierana przez Radę Muzeum przy Muzeum-Zamek w Łańcucie, by w wyniku zmian właścicielskich również i te obiekty mogły znaleźć się w zarządzie tej instytucji muzealnej.
Muzeum-Zamek w Łańcucie będzie opiekunem placówki. To właśnie z inicjatywy jego pracowników nawiązano współpracę z fabryką wódek i zorganizowano w 1994 r. Muzeum Gorzelnictwa. Zgromadzono tu wiele cennych eksponatów: maszyny, etykiety, pamiątki, a także oryginalne wyborne likiery Rosolisy, z których słynął łańcucki zakład i przez wiele lat był ich jednym producentem na świecie. Zachwycał się nimi podczas swojej wizyty sam cesarz Franciszek Józef.
Sam zakład w latach 1944-2001 funkcjonował jako państwowe przedsiębiorstwo. Od 2002 r. znajduje się w prywatnych rękach. Obecnie wytarzanych jest tu 30 mln litrów spirytusu.
Nowym właścicielem fabryki od września 2020 r. jest firma United Beverages S.A. Jej szef William Carey po prowadzonych w latach 2020-2021 rozmowach ze Starostą Łańcuckim Adamem Krzysztoniem i Posłem na Sejm RP Kazimierzem Gołojuchem podjął decyzję o darowiźnie Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie z eksponatami, a także całym otoczeniem. W dniu 30 września 2021 r. został podpisany akt notarialny przenoszący własność nieruchomości o powierzchni 1,1197 ha.
– Po przejęciu zabytkowych obiektów będzie możliwość poszerzenia lokalnej oferty turystycznej. Dotychczas z racji działalności zakładu produkcyjnego był ograniczony dostęp do Muzeum. Teraz zostanie wykonany nowy wjazd od ul. Żeromskiego. Wybudowane będzie też ogrodzenie oddzielające obiekty muzealne od zakładu produkcyjnego – zaznaczają urzędnicy.