3.4 C
Rzeszów
wtorek, 6 grudnia, 2022

Najnowsze

Łańcut jak przystanek Alaska

Łoś w Łańcucie! Pojawił się w mieście, a także w pobliskiej wsi Wysoka. Najwyraźniej dziki zwierz polubił ludzi i pragnie cywilizacji.

REKLAMA

Niecodzienny gość, wszędzie gdzie się pojawi wywołuje nie lada sensację. Kilka dni temu, w biały dzień przyczłapał na stację paliw ORLEN. Zwierzakowi nie przeszkadzał warkot samochodów, ani ciekawskie spojrzenia. – Może chce zatankować? – żartowali kierowcy.

Łoś w Łańcucie zabawił chwilę. Zorganizowano akcję jego płoszenia. Zwierz spokojnym krokiem poszedł w swoją stronę, ale następnego dnia pokazał się w Wysokiej. Zaglądał do ogródków i podjadał liście owocowych drzewek. Powoli spacerował środkiem ulicy sprawiając, że mieszkańcom przypomniał się serial „Przystanek Alaska”. – Teraz klimaty z Alaski mamy u siebie – śmieją się miejscowi.

CZYTAJ TEŻ:  Śmierć Piotra w Albigowej. Aresztowano 3 osoby
Łoś w Łańcucie. Po co tu zagląda?

Łoś euroazjatycki (Alces alces), bo tak brzmi jego aktualnie obowiązująca pełna nazwa, to zwierzę związane głównie z podmokłymi leśnymi lub zakrzaczonymi terenami, torfowiskami i mokradłami, ale wraz z nadejściem zimy przenosi się na suchsze tereny wyżej położonych lasów iglastych. Czyżby osobnik z Łańcuta zamierzał dla odmiany uwić swoje gniazdko blisko ludzi?

Łosie są z reguły łagodnymi i płochliwymi zwierzętami. Robią wrażenie powolnych i mało zwinnych, co niestety ma fatalne skutki na drodze. Zwłaszcza nocą często zdarza się, że zwierzęta stają jak wryte i wpatrują się w oślepiające światła reflektorów. To szalenie niebezpieczna sytuacja – tak samo dla łosia jak i dla ludzi. Zderzenie może skończyć się groźnym wypadkiem.

CZYTAJ TEŻ:  Tak wielki "Kret" przejedzie przez Rzeszów. Znamy plan!

Łoś jest jednym największych ssaków lądowych Europy. Samiec, określany bykiem – może osiągać wagę nawet ponad 700 kg, a samica – zwana klępą -ok. 400 kg.

Polska populacja tego gatunku, choć po II wojnie światowej była bardzo niewielka, obecnie jest szacowana na kilkanaście tysięcy łosi.

Łoś w Łańcucie
Łoś w Łańcucie – relacja na Facebooku

Są kolejne zdjęcia łańcuckiego łosia.

Opublikowany przez Wydarzenia Rzeszów/Podkarpacie Sobota, 29 października 2022

Wysoka Gmina Łańcut, prawie jak na Alasce.

Opublikowany przez Wydarzenia Rzeszów/Podkarpacie Sobota, 29 października 2022

Łoś spacerujący wczoraj k Orlenu w Łańcucie dziś przywędrował do centrum Wysokiej. Widać bardzo mu się podoba życie…

Opublikowany przez Jakuba Czarnotę wójta gminego Łańcuta Sobota, 29 października 2022

Zobacz też:

CZYTAJ TEŻ:  Groźny pożar w Stalowej Woli. Ewakuowano 35 osób

Kto strzelał do Czesia?

Ostrzeżenie przed niedźwiedziem w gminie Dukla

Król puszczy staranował opla

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
3.4 ° C
4.4 °
1.5 °
89 %
5.1kmh
100 %
wt.
6 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
1 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu