10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Łańcut jak przystanek Alaska

REKLAMA

Łoś w Łańcucie! Pojawił się w mieście, a także w pobliskiej wsi Wysoka. Najwyraźniej dziki zwierz polubił ludzi i pragnie cywilizacji.

Niecodzienny gość, wszędzie gdzie się pojawi wywołuje nie lada sensację. Kilka dni temu, w biały dzień przyczłapał na stację paliw ORLEN. Zwierzakowi nie przeszkadzał warkot samochodów, ani ciekawskie spojrzenia. – Może chce zatankować? – żartowali kierowcy.

Łoś w Łańcucie zabawił chwilę. Zorganizowano akcję jego płoszenia. Zwierz spokojnym krokiem poszedł w swoją stronę, ale następnego dnia pokazał się w Wysokiej. Zaglądał do ogródków i podjadał liście owocowych drzewek. Powoli spacerował środkiem ulicy sprawiając, że mieszkańcom przypomniał się serial „Przystanek Alaska”. – Teraz klimaty z Alaski mamy u siebie – śmieją się miejscowi.

Łoś w Łańcucie. Po co tu zagląda?

Łoś euroazjatycki (Alces alces), bo tak brzmi jego aktualnie obowiązująca pełna nazwa, to zwierzę związane głównie z podmokłymi leśnymi lub zakrzaczonymi terenami, torfowiskami i mokradłami, ale wraz z nadejściem zimy przenosi się na suchsze tereny wyżej położonych lasów iglastych. Czyżby osobnik z Łańcuta zamierzał dla odmiany uwić swoje gniazdko blisko ludzi?

Łosie są z reguły łagodnymi i płochliwymi zwierzętami. Robią wrażenie powolnych i mało zwinnych, co niestety ma fatalne skutki na drodze. Zwłaszcza nocą często zdarza się, że zwierzęta stają jak wryte i wpatrują się w oślepiające światła reflektorów. To szalenie niebezpieczna sytuacja – tak samo dla łosia jak i dla ludzi. Zderzenie może skończyć się groźnym wypadkiem.

Łoś jest jednym największych ssaków lądowych Europy. Samiec, określany bykiem – może osiągać wagę nawet ponad 700 kg, a samica – zwana klępą -ok. 400 kg.

Polska populacja tego gatunku, choć po II wojnie światowej była bardzo niewielka, obecnie jest szacowana na kilkanaście tysięcy łosi.

Łoś w Łańcucie
Łoś w Łańcucie – relacja na Facebooku

Są kolejne zdjęcia łańcuckiego łosia.

Opublikowany przez Wydarzenia Rzeszów/Podkarpacie Sobota, 29 października 2022

Wysoka Gmina Łańcut, prawie jak na Alasce.

Opublikowany przez Wydarzenia Rzeszów/Podkarpacie Sobota, 29 października 2022

Łoś spacerujący wczoraj k Orlenu w Łańcucie dziś przywędrował do centrum Wysokiej. Widać bardzo mu się podoba życie…

Opublikowany przez Jakuba Czarnotę wójta gminego Łańcuta Sobota, 29 października 2022

Zobacz też:

Kto strzelał do Czesia?

Ostrzeżenie przed niedźwiedziem w gminie Dukla

Król puszczy staranował opla

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj