23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Wychowane przez lekarza borsuki wróciły do lasu

REKLAMA

Łezka kręciła się w oku i żal ściskał serce. Ale nastał czas rozstania. Karolek i Karolcia – para borsuków wychowanych od pierwszych dni życia przez lek. wet. Radosława Fedaczyńskiego – pożegnały swojego opiekuna. Pomaszerowały w dzikie ostępy bieszczadzkiego lasu. Wróciły do natury. Tylko tu będą szczęśliwie.

Borsuczki tuż po urodzeniu spotkało wielkie nieszczęście. Ich nora została zniszczona podczas prac budowlanych, a mama zginęła.

Sierotkami zaopiekował się dr Radosław Fedaczyński (40 l.) z lecznicy weterynaryjnej Ada w Przemyślu. Matkowanie maluchom wymagało nie lada poświęcenia. Koral i Karolcia, bo tak dostały na imię sympatyczne futrzaki, co dwie godziny domagały się uwagi i jedzenia. – Na początku musieliśmy je karmić smoczkiem. Do tego były obowiązkowe masaże brzuszków, utrzymywanie stałej temperatury, szczepienia i oczywiście dużo czułych słów – opowiada lekarz.

Maluchy rosły jak na drożdżach, a w ośrodku miały jak w bajce. Nie musiały się martwić o schronienie, ani po pokarm. Ale gdyby dłużej zostały, skazane byłby na życie w klatce. Choć bardzo przywiązały się do swojego opiekuna, nastał czas, aby się pożegnać.

Karolek i Karolcia zostały wywiezione w bezpieczne miejsce w Bieszczadach. Kiedy wypuszczono je z klatki, po raz pierwszy poczuły zapach lasu – swojego prawdziwego domu. Były nim oszołomione. Rozglądały się uważnie i nieco niepewnie maszerowały ku nieznanemu. Kilka razy obejrzały się na swojego opiekuna, ale nie wróciły. Smak wolności był silniejszy. Po chwili zniknęły w leśnej głuszy. Czy sobie poradzą? O wszystko zadba natura, instynkt im podpowie, co mają robić, aby przetrwać. Na razie dostały wyprawkę. To dość pokaźne sadełko. To ono pozwoli im przetrzymać trudne, zimowe miesiące.

Zobacz też:

Groźna choroba dotknęła nasze żubry. Z bólu wyrywają sobie oczy i zabijają się o drzewa

Wąż dusiciel wspina się po drzewie w Bieszczadach

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj