7.4 C
Rzeszów
niedziela, 26 marca, 2023

Wąż dusiciel wspina się po drzewie w Bieszczadach

Siadasz pod drzewem, aby odpocząć, a tu nagle oplata cię „gałąź” i przyprawia o zawał serca. Takie scenki są możliwe nie tylko w filmach. Naprawdę mogą wydarzyć się w Bieszczadach. Tu po drzewach wiją się takie giganty – jak ten na zdjęciu. To wąż Eskulapa – jedyny gatunek dusiciela występujący w Polsce.

REKLAMA

Niezwykły okaz i jego wspinaczkowe umiejętności zarejestrował aparatem Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. A to nie lada sztuka, bo spotkanie takiego węża to prawdziwa rzadkość. Jego populację oblicza się w kraju na sto sztuk. A jego domem w Polsce są właśnie Bieszczady. To gatunek zagrożony, dlatego znajduje się pod ścisłą ochroną.

Fotki zamieszczone na facebookowym profilu dyrekcji lasów obiegły internet. Nic dziwnego, bo pokazują, co wąż potrafi. A potrafi unieść się w pionie i znakomicie wije się po drzewach. Poszukuje tam gniazd ptaków, które dusi, albo miażdży paszczą i pożera w całości.
Choć od ludzi nie stroni, człowiekowi nie zagraża. Ale spotkanie go może budzić lęk.

CZYTAJ TEŻ:  Horror w Zdziechowicach. Porąbał ciało Jadwigi i palił nim w piecu. Kara? Tylko 5 lat!

Węże Eskulapa dożywają około 30 lat i maksymalnie osiągają 2,6 metra długości. Osobnik na zdjęciach to jeden z większych. Ma około 2 metrów.

Wąż opleciony o laskę mitologicznego Eskulapa jest powszechnie znanym symbolem medycy. Ze względu na linienie. Właśnie ono kojarzone jest jako ciągłą samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie.

Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W…

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie Środa, 9 września 2020

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie małe
7.4 ° C
8.8 °
5.8 °
85 %
5.7kmh
40 %
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
2 °
śr.
6 °
czw.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu