31.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wąż dusiciel wspina się po drzewie w Bieszczadach

REKLAMA

Siadasz pod drzewem, aby odpocząć, a tu nagle oplata cię „gałąź” i przyprawia o zawał serca. Takie scenki są możliwe nie tylko w filmach. Naprawdę mogą wydarzyć się w Bieszczadach. Tu po drzewach wiją się takie giganty – jak ten na zdjęciu. To wąż Eskulapa – jedyny gatunek dusiciela występujący w Polsce.

Niezwykły okaz i jego wspinaczkowe umiejętności zarejestrował aparatem Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. A to nie lada sztuka, bo spotkanie takiego węża to prawdziwa rzadkość. Jego populację oblicza się w kraju na sto sztuk. A jego domem w Polsce są właśnie Bieszczady. To gatunek zagrożony, dlatego znajduje się pod ścisłą ochroną.

Fotki zamieszczone na facebookowym profilu dyrekcji lasów obiegły internet. Nic dziwnego, bo pokazują, co wąż potrafi. A potrafi unieść się w pionie i znakomicie wije się po drzewach. Poszukuje tam gniazd ptaków, które dusi, albo miażdży paszczą i pożera w całości.
Choć od ludzi nie stroni, człowiekowi nie zagraża. Ale spotkanie go może budzić lęk.

Węże Eskulapa dożywają około 30 lat i maksymalnie osiągają 2,6 metra długości. Osobnik na zdjęciach to jeden z większych. Ma około 2 metrów.

Wąż opleciony o laskę mitologicznego Eskulapa jest powszechnie znanym symbolem medycy. Ze względu na linienie. Właśnie ono kojarzone jest jako ciągłą samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie.

Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W…

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie Środa, 9 września 2020

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj