20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

ABW na tropie szpiegów. Szajka zakładała kamerki i przygotowywała akcje dywersyjne. Podkarpacki wątek

REKLAMA

ABW rozbiła szajkę szpiegowską, która działała m. in. na Podkarpaciu. Zatrzymano 9 osób, które są podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Szpiedzy, to przede wszystkim cudzoziemcy zza wschodniej granicy. W mediach pojawiły się doniesienia, że wśród zatrzymanych są studenci z Białorusi. W białoruskich mediach rządowych wystąpili rodzice 19-letniej dziewczyny, która miała zostać zatrzymana w Warszawie. – Córka rozpoczęła studia w Warszawie we wrześniu 2022 roku. Studiowała dobrze, nie było żadnych skarg, nie mogła uczestniczyć w żadnych spiskach, formacjach, grupach ani robić czegoś nielegalnego – tłumaczy matka Marii w rozmowie z państwową agencją BELTA.

Polskie służby nie ujawniają dokładnie kto znalazł się na liście podejrzanych. Ujawniono natomiast metody, którymi posługiwała się tajna siatka.

Szpiedzy mieli montować ukryte kamerki na drogach i liniach kolejowych prowadzących do granicy. Według doniesień medialnych ponoć kręcili się także w okolicach portu lotniczego Rzeszów – Jasionka, które jest strategicznym miejscem. To ważny punkt korytarza, przez który płynie pomoc dla Ukrainy, także humanitarna. Dlatego armia USA – dla ochrony – rozstawiła tu swoje wyrzutnie rakiet Patriot.

16 marca w sprawie szpiegowskiej siatki głos zabrał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

– Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych od środy trwają czynności prokuratorskie – powiedział minister Kamiński.

Chcieli niszczyć transporty?

Materiał dowodowy wskazuje, że grupa prowadziła przede wszystkim monitoring tras kolejowych.

– Do jej zadań należało m. in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy – stwierdza minister.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

– Ustalenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy – zaznaczył Kamiński.

Brali pieniądze od Kremla?

ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania.

– Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. Podległe mi służby na czele z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego cały czas prowadzą intensywne czynności – dodaje minister.

Dotąd na Podkarpaciu głośne było zatrzymanie Hiszpana pod zarzutem szpiegostwa. Służby ujęły go zaraz na początku wojny na Ukrainie w Przemyślu. Mężczyzna przedstawiał się jako dziennikarz. Interesował się infrastrukturą kolejową. Z doniesień medialnych wynikało, że może mieć powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi. Hiszpan został aresztowany.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj