23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Ceny cukru znów skoczyły w górę

REKLAMA

Czy cena cukru rośnie, bo jest inflacja, czy inflacja skacze do góry, bo drogi jest cukier? Niezależnie od odpowiedzi, prawda jest gorzka. W każdym przypadku posłodzenie herbaty lub upieczenie szarlotki staje się coraz droższe.

Cukier to jeden z podstawowych produktów spożywczego koszyka. Jego cena nie raz zaskakiwała, kiedy nagle rosła do niebotycznych poziomów i nikt nie wiedział z jakiego dokładnie powodu. Dziś powód ma zawsze to samo imię: INFLACJA. Nie wyklucza to różnych manipulacji rynkowych, co ostatecznie ma swoje przełożenie na wartość towaru. Za wszystko i tak na końcu płaci konsument.

Jeszcze na początku września 1 kg cukru kosztował 4,99 zł. Taka cena obowiązywała w dyskontach, które zniosły limity na jego sprzedaż. Wydawało się, że w cenę wkalkulowano już wszystko: wojnę, stopy procentowe, ceny energii i ropy, która od kilku tygodni na światowych rynkach jest utrzymuje się poniżej 100 dolarów za baryłkę.

Minął miesiąc i 8 października sprawdzamy półki sklepowe. 1 kg cukru to teraz 5,99 zł. Taka cena jet w Biedronce, taką samą cenę też wystawiono w E. Leclerc i innych sklepach. Cukru są całe palety, Nikt się po niego nie rzuca, jak jeszcze można było obserwować latem.

Wrześniowa inflacja w Polsce wyniosła 17,2 proc. Ale to w odniesieniu rocznym. Natomiast cena cukru miesiąc do miesiąca skoczyła 20 procent. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku cukier można było w promocji kupić nawet za 2 zł. Taka cena już zapewne się nigdy nie powtórzy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj