-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Prawie połowa Tour de Pologne odbędzie się na Podkarpaciu

REKLAMA

Tour de Pologne odbędzie się znów na Podkarpaciu. W naszym województwie kolarze spędzą prawie połowę wyścigu.

To już 79. edycja wielkiego wyścigu kolarskiego. Impreza startuje 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Każdy dzień to jeden etap. W sumie jest ich 7 – z czego trzy odbywać się będzie na Podkarpaciu.

Imprezę będzie współfinansował samorząd. 13 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowę. Kibice zyskają pełne emocji sportowe widowisko, a region promocję. To aż 5 godzin transmisji telewizyjnej, wyprodukowanej przez TVP wspólnie z francuską firmą. Z Francji ściągane są helikoptery i samoloty. Obraz ma trafić do ponad 150 państw na całym świecie. – Przy okazji sportu, pokażemy jak piękny jest nasz kraj – mówi Czesław Lang, szef wyścigu.

etap1

Na Podkarpaciu kolarze pojawią się już 1 sierpnia. To będzie 3 ETAP wyścigu. Jego start jest w Kraśniku (Lubelskie). Trasa wiedzie przez Jarocin, Leżajsk, Jarosław. Meta jest w Przemyślu. Ale zanim zawodnicy się na niej stawią zaliczą jeszcze premie w Kalwarii Pacławskiej.

etap2

4 ETAP (2/08) prowadził będzie z Leska do Sanoka, a kolarze będą mieli do pokonania m.in. tzw. małą pętlę bieszczadzką.

etap3

5 ETAP (3/08) rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy w Rzeszowie. Choć w linii prostej to raptem kilkanaście kilometrów, wytyczona trasa liczyć będzie 178 km i przebiegać będzie m.in. przez Markową, Dubiecko, Dynów (dwie premie), Błażową, Kielnarową i Tyczyn.


Wyścig dookoła Polski swoją historię rozpoczął jeszcze w 20-leciu międzywojennym. I edycja odbyła się w 1928 roku. Po wojnie był imprezą wyłącznie amatorską i przegrywał konkurencję ze sztandarową imprezą komunistycznych władz „Wyścigiem Pokoju”. W tamtych czasach jeszcze jako Wyścig Dookoła Polski wielokrotnie meldował się na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W 1993 roku jego organizację przejął Czesław Lang, wybitny polski kolarz, zawodowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy. W krótkim czasie już pod szyldem „Tour de Pologne” sprofesjonalizował wyścig i wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. Do dziś jest jedną z najlepiej zorganizowanych i promowanych wydarzeń sportowych w Polsce.

Zobacz też:

Strona 79. edycji Tour de Pologne

Grota w Pruchniku. Tu oddychasz solą z Himalajów!

To będzie turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj