24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Prawie połowa Tour de Pologne odbędzie się na Podkarpaciu

REKLAMA

Tour de Pologne odbędzie się znów na Podkarpaciu. W naszym województwie kolarze spędzą prawie połowę wyścigu.

To już 79. edycja wielkiego wyścigu kolarskiego. Impreza startuje 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Każdy dzień to jeden etap. W sumie jest ich 7 – z czego trzy odbywać się będzie na Podkarpaciu.

Imprezę będzie współfinansował samorząd. 13 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowę. Kibice zyskają pełne emocji sportowe widowisko, a region promocję. To aż 5 godzin transmisji telewizyjnej, wyprodukowanej przez TVP wspólnie z francuską firmą. Z Francji ściągane są helikoptery i samoloty. Obraz ma trafić do ponad 150 państw na całym świecie. – Przy okazji sportu, pokażemy jak piękny jest nasz kraj – mówi Czesław Lang, szef wyścigu.

etap1

Na Podkarpaciu kolarze pojawią się już 1 sierpnia. To będzie 3 ETAP wyścigu. Jego start jest w Kraśniku (Lubelskie). Trasa wiedzie przez Jarocin, Leżajsk, Jarosław. Meta jest w Przemyślu. Ale zanim zawodnicy się na niej stawią zaliczą jeszcze premie w Kalwarii Pacławskiej.

etap2

4 ETAP (2/08) prowadził będzie z Leska do Sanoka, a kolarze będą mieli do pokonania m.in. tzw. małą pętlę bieszczadzką.

etap3

5 ETAP (3/08) rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy w Rzeszowie. Choć w linii prostej to raptem kilkanaście kilometrów, wytyczona trasa liczyć będzie 178 km i przebiegać będzie m.in. przez Markową, Dubiecko, Dynów (dwie premie), Błażową, Kielnarową i Tyczyn.


Wyścig dookoła Polski swoją historię rozpoczął jeszcze w 20-leciu międzywojennym. I edycja odbyła się w 1928 roku. Po wojnie był imprezą wyłącznie amatorską i przegrywał konkurencję ze sztandarową imprezą komunistycznych władz „Wyścigiem Pokoju”. W tamtych czasach jeszcze jako Wyścig Dookoła Polski wielokrotnie meldował się na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W 1993 roku jego organizację przejął Czesław Lang, wybitny polski kolarz, zawodowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy. W krótkim czasie już pod szyldem „Tour de Pologne” sprofesjonalizował wyścig i wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. Do dziś jest jedną z najlepiej zorganizowanych i promowanych wydarzeń sportowych w Polsce.

Zobacz też:

Strona 79. edycji Tour de Pologne

Grota w Pruchniku. Tu oddychasz solą z Himalajów!

To będzie turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj