28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

REKLAMA

Czy drogo, czy tanio? Mama, tata i dziecko za przejażdżkę tam i z powrotem zapłacą 99 zł. Polskie Koleje Linowe 1 lipca otworzyły Kolejkę Gondolową w Solinie.

Kolejka Gondolowa w Solinie to będzie turystyczny hit regionu. Inwestycja powstała w ekspresowym tempie. Oficjalnie kolejkę otwarto 1 lipca. Dokonał tego sam premier Mateusz Morawiecki. Szeroko dla turystów kolejka jest dostępna od 2 lipca. Tego dnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki organizuje wielki pikniki w Solinie.

28 czerwca PKL ogłosiła cennik. Są dwie formy zakupów biletów: online albo na miejscu w kasie. Jeśli wybierzemy ten pierwszy wariant, możemy liczyć na drobny upust.

Ile kosztuje bilet na kolejkę gondolową w Solinie?

BiletBilet online
normalny/ulgowy*
Bilet w kasie
normalny/ulgowy*
w obie strony39 zł / 32 zł45 zł / 35 zł
w jedną stronę32 zł / 26 zł35 zł / 29 zł
Rodzinny 2+199 zł99 zł
Rodzinny 2+2119 zł119
kolejne dzieckozakup tylko w kasie25 zł
*Bilet normalny – osoby w wieku 27-64 lat, ulgowy – osoby w wieku 5-26 lat i 65+, dzieci do lat 4 za darmo

Kolej Linowa w Solinie to ogromne przedsięwzięcie Polskich Kolei Linowych, należących do Polskiego Funduszu Rozwoju. Pod wieloma względami to unikat na saklę kraju – niewątpliwie największa atrakcja turystyczna regionu i pierwsza linia PKL na Podkarpaciu.

Kolejka w liczbach:

  • Długość trasy – 1,5 km
  • Pojemność wagoników – 8 pasażerów
  • Liczba podpór – 5
  • Wysokość najniższej podpory – 17 metrów
  • Wysokość najwyższej podpory – 75 metrów (najwyższa w Polsce)
  • Maksymalna liczba pasażerów przewiezionych przez godzinę – 1200 osób

Podróż 8-osobowym wagonikiem rozpocznie się od stacji Plasza przy solińskim deptaku. Podczas kilkuminutowej przejażdżki turyści będą mieli okazję podziwiać w całej okazałości zaporę oraz Jezioro Solińskie.

Końcowa stacja zostanie ulokowana na górze Jawor. I tu będą następne atrakcje. Główna z nich to 50-metrowa wieża widokowa.

Solina

Cennik wstępu na wieżę widokową

Bilet normalny – 15 zł

Bilet ulgowy – 10 zł

Fot. PKL Solina

Z wieży zobaczymy trasę kolejki oraz panoramę Bieszczadów. Do tego w otoczenie wkomponowana jest karczma, a na zboczu góry ma być zorganizowany ciekawy park tematyczny o powierzchni aż 5 hektarów. Z pewnością każdy, kto się tu wybierze będzie miał co robić przez cały dzień.

Kolej Linowa w Solinie to wielkie inżynieryjne wyzywanie. Do montażu użyto nowoczesnych technologii. Np. do rozciągania pierwszej technicznej liny wykorzystano dron, który przeciągnął 4-milimetrową linę wykonaną z super wytrzymałego kevlaru. Dzięki temu można było potem łatwo i sprawnie rozmieścić właściwe liny docelowe o długości 3080 metrów.

Same wagoniki zostały wyprodukowane w Szwajcarii. Do Soliny przywiozła je najsłynniejsza kobieta – kierowca tira Iwona Blecharczyk.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie to aż 110 mln złotych.

PKL solina 2

Zobacz też:

Zostawiłeś auto bez biletu na tym parkingu? Zapłacisz 180 zł!

Przeworska wąskotorówka wróciła na tory. Sezon 2022 rozpoczęty! Kiedy kolejka kursuje, ile kosztują bilety?

Nowe atrakcje zamku. Otwarto multimedialne centrum

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj