Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapewnia, że miasto rozpatrzyło pozytywnie większość uwag, które mieszkańcy złożyli do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. – To oznacza, że na terenach osiedli takich jak np. Budziwój czy Przybyszówka będzie dopuszczona możliwość budowy domów jednorodzinnych – podkreśla prezydent.
Miasto przekonuje, że studium to konieczność, którą wymusza prawo. Decyzję o tworzeniu takiego dokumentu – jeszcze w 2020 r. – podjęła Rada Miasta. Dokument ma wskazać kierunek rozwoju miasta do 2045 roku. „Nie reguluje zasad wydawania warunków zabudowy” – informuje Ratusz w komunikacie prasowym. Stanowi jednak wstęp i kierunek do tworzenia późniejszych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zostaną uchwalone dla danych obszarów, trudno będzie je podważyć. Nie będzie można wybudować wszystkiego, gdzie nam się tylko podoba.
Przez całe lato odbywały się liczne spotkania z mieszkańcami. Były one bardzo burzliwe, bo ludzie z wielkim niepokojem, a często z oburzeniem, przyjmowali do wiadomość, że obszary, na których mieszkają, są w planach ujęte jako tereny zielone. Martwili się, że to może kiedyś utrudnić np. rozbudowę, czy budowę domu.
Zobacz też:
Do 21 lipca 2022 r. można było zgłaszać uwagi do projektu studium. Złożono prawie 4 tysiące wniosków z zastrzeżeniami mieszkańców. Dotyczące blisko 8 tysięcy działek.
Najwięcej uwag złożyli mieszkańcy takich osiedli jak Budziwój, Przybyszówka, Bzianka, Słocina, czyli terenów, które jeszcze kilka lat temu były częścią gmin sąsiadujących z Rzeszowem. Większość uwag dotyczyła możliwości zabudowy terenów, które w projekcie studium oznaczone zostały kolorem zielonym jako zieleń krajobrazowa.
– Blisko 75 proc. uwag złożonych przez mieszkańców, dotyczących zieleni krajobrazowej, czyli części studium budzącej najgorętsze dyskusje, została rozpatrzona pozytywnie. I na tych terenach w nowym studium zostanie dopuszczona możliwość zabudowy jednorodzinnej – mówi Konrad Fijołek.
Jak informuje Ratusz, spośród 1886 uwag złożonych przez mieszkańców osiedla Budziwój pozytywnie w całości lub w części zostało rozpatrzonych aż 1594. Na os. Przybyszówka złożono 1805, z czego pozytywnie (w całości i w części) rozpatrzono 1535 uwag.
– Tylko niewielka część uwag dotyczących terenów zieleni krajobrazowej nie została rozpatrzona pozytywnie. Dotyczy to terenów nad Wisłokiem oraz w sąsiedztwie innych rzeszowskich rzek i potoków. Te miejsca powinny być zielone i służyć wszystkim mieszkańcom – podkreśla prezydent Rzeszowa.
Co dalej ze studium? Ważne terminy
Zgłoszone uwagi sprawiły, że urzędnicy opracowują nową wersję projektu studium. Teraz Urząd Miasta przedstawił harmonogram dalszych prac nad dokumentem. Oto ważne terminy:
- luty 2023 – uzgodnienia
- marzec 2023 – wyłożenie i dyskusja publiczna nad nową wersją studium
- kwiecień 2023 – składanie uwag do projektu studium
- maj 2023 – rozpatrzenie uwag
- czerwiec 2023 – przedłożenie projektu studium Radzie Miasta Rzeszowa
Aby wyszukać swoją uwagę w Zarządzeniu Nr VIII/2132/2022 Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 12 grudnia 2022 r. należy wejść na stronę internetową Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa (BIP), wpisując w przeglądarce adres: bip.erzeszow.pl. Potem w panelu Informator należy wybrać PLANOWANIE PRZESTRZENNE, a następnie AKTUALNOŚCI.
W przypadku problemów z wyszukiwaniem rozpatrzenia uwagi złożonej do Studium, można skontaktować się z pracownikami Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa:
– mailowo, pisząc na adres: uwagi_studium@brmr.erzeszow.pl
– telefonicznie, poprzez kontakt z pracownikami Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa w godzinach (8:00-15:00) pod numerami telefonów:
Przybyszówka i Bzianka: 17 748 49 05
Budziwój i Biała: 17 748 49 10
Słocina i Matysówka: 17 748 49 18
Całe miasto: 17 748 49 07; 17 748 49 08; 17 748 49 25; 17 748 49 29.
Zobacz też:
Mam w mieście pole. Czy za X lat moje dzieci będą mogły na nim wybudować dom?
Mieszkańcy nie chcą dzielić się swoją ojcowizną. Spór o studium