11 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022

Najnowsze

Sąd skazał byłego esbeka

Są przestępstwa, które nigdy się nie przedawniają. To zbrodnie komunistyczne, stanowiące zbrodnie przeciwko ludzkości. Tak właśnie Sąd Rejonowy w Krośnie potraktował sprawę byłego funkcjonariusza SB – Józefa W. skazał go za gnębienie w czasach PRL działacza Solidarności.

REKLAMA

Wyrok zapadł 25 października. Sąd wymierzył Józefowi W. karę roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Emeryt był oskarżony o psychiczne znęcanie się w latach 1981 – 1984 w Potoku i Krośnie nad działaczem NSZZ ,,Solidarność” Edwardem L.

Sprawę do sądu skierował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Według śledczych, pokrzywdzonemu grożono więzieniem, zwolnieniem pracy. Systematycznie nękano wizytami o różnych porach w domu i przeszukaniami. Informowano go, że jest nieustannie obserwowany przez SB.

– Sąd podzielił stanowisko prokuratora, że zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości – czytamy w komunikacie IPN w Rzeszowie.

Wyrok nie jest prawomocny.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13.1 °
11 °
87 %
1kmh
0 %
czw.
22 °
pt.
29 °
sob.
27 °
niedz.
29 °
pon.
28 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu