15 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

Sąd skazał byłego esbeka

Są przestępstwa, które nigdy się nie przedawniają. To zbrodnie komunistyczne, stanowiące zbrodnie przeciwko ludzkości. Tak właśnie Sąd Rejonowy w Krośnie potraktował sprawę byłego funkcjonariusza SB – Józefa W. skazał go za gnębienie w czasach PRL działacza Solidarności.

REKLAMA

Wyrok zapadł 25 października. Sąd wymierzył Józefowi W. karę roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Emeryt był oskarżony o psychiczne znęcanie się w latach 1981 – 1984 w Potoku i Krośnie nad działaczem NSZZ ,,Solidarność” Edwardem L.

Sprawę do sądu skierował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Według śledczych, pokrzywdzonemu grożono więzieniem, zwolnieniem pracy. Systematycznie nękano wizytami o różnych porach w domu i przeszukaniami. Informowano go, że jest nieustannie obserwowany przez SB.

– Sąd podzielił stanowisko prokuratora, że zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości – czytamy w komunikacie IPN w Rzeszowie.

CZYTAJ TEŻ:  Wielki karambol na Węgrzech. Winny pył?

Wyrok nie jest prawomocny.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
pochmurnie
15 ° C
15.5 °
13.1 °
51 %
2.6kmh
20 %
śr.
15 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu