20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Rzecznik praw pacjenta zabrania przemyskiej przychodni dr Bodnara leczyć COVID-19 amantadyną

REKLAMA

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta 11 lutego wydał decyzję, w której uznał, że placówka medyczna Optima z Przemyśla, poprzez stosowanie u pacjentów chorych na COVID-19 amantadyny, narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną. Tym samym decyzja obejmuje zakaz stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19. Zakaz ten obowiązuje do czasu potwierdzenia skuteczności takiego postępowania medycznego w oparciu o wiarygodne i rzetelne dane naukowe.

Postępowanie w tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta wszczął m.in. na podstawie zawiadomienia z Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym NFZ podniósł, że stosowanie tej metody nie jest udowodnione naukowo oraz, że jej stosowanie może nosić znamiona prowadzenia eksperymentu medycznego bez dochowania wymogów określonych w przepisach prawa. NFZ podniósł także stosowanie u pacjentów przez placówkę medyczną amantadyny w dawkach przekraczających maksymalne dawki przewidziane dla leku oraz stosowanie tego leczenia wobec pacjentów, u których nie przeprowadzono testu w kierunku COVID-19, a więc nie potwierdzono w ogóle zakażenia.

Przed wydaniem decyzji Rzecznik Praw Pacjenta zgromadził bardzo obszerny materiał dowody, w tym opinie i stanowiska:

1) Konsultantów krajowych w dziedzinie chorób zakaźnych oraz w dziedzinie medycyny rodzinnej;

2) Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;

3) Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji;

4) Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Całość materiału dowodowego, w tym ostanie informacje uzyskane z Agencji Badań Medycznych wskazujące na niezasadność kontynuacji badania klinicznego i brak efektywności amantadyny w badanej populacji, dały podstawy do uznania, że leczenie COVID-19 przy zastosowaniu amantadyny jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnych rekomendacjach – polskich czy europejskich. Również w wytycznych amerykańskich nie znajdujemy zaleceń stosowania amantadyny przypadku COVID-19. Amantadyna nie jest też zalecana w rekomendacjach WHO. Nie ma obecnie żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny.

„Leczenie amantadyną, poza samą nieskutecznością tej terapii, może nieść ze sobą jeszcze jedno bardzo ważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – dawać pacjentom złudne poczucie skutecznego leczenia, powodując opóźnienie podjęcie skutecznej terapii” – mówi Rzecznik Praw Pacjenta.

Placówka ma prawo odwołania się od tej decyzji do sądu administracyjnego, niemniej jest ona natychmiastowo wykonalna od samego momentu otrzymania jej przez placówkę. „Jako Rzecznik Praw Pacjenta, kierując się troską o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów, nie mogę podjąć innej decyzji niż zakazać stosowania amantadyny do czasu, kiedy badania naukowe potwierdzą jej skuteczność” – dodaje Bartłomiej Chmielowiec.

Źródło: PAP MediaRoom

Odpowiedź lek. Włodzimierza Bodnara

Szef przychodni Optima, lekarz Włodzimierz Bodnar zamieścił na Facebooku wpis, w którym odniósł się do konferencji Ministerstwa Zdrowia, które przedstawiło wyniki badań nad amantadyną.

Według doktora przedstawione wyniki badań nie można uznać za wiążące. – Była za mała grupa pacjentów z naukowego punktu widzenia, by wyciągnąć istotnie statystyczne wnioski – zaznacza.

– Rzecznik Praw Pacjenta chce manipulować faktami, twierdząc, że amantadyna dawała złudne poczucie leczenia. Niestety, prawda jest zupełnie inna. To pacjenci: są zamykani na izolacji i są pozbawieni leczenia, mają ordynowane na teleporadzie antybiotyki, które nie działają na infekcje wirusowe, czekają zgodnie z zaleceniami na karetkę pogotowia, jak stan zdrowia się znacznie pogorszy i mają złudnie podawany niedziałający remdesevir na oddziałach szpitalnych, który kosztował kraj nawet miliardy złotych? To nie podawanie amantadyny doprowadziło do tak wielu nadmiarowych zgonów, w przeciwieństwie do powyższego. Co Pan Rzecznik zrobił w tych kwestiach, jeśli czuje się odpowiedzialny za prawa i zdrowie pacjentów? – pyta Włodzimierz Bodnar.

ℹ️ Przedstawione na piątkowej konferencji Ministerstwa Zdrowia wyniki badań nad amantadyną rodzą bardzo duże…

Opublikowany przez Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl Poniedziałek, 14 lutego 2022

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj