23.4 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Rząd zapowiedział zniesienie restrykcji, ale co z maseczkami? Czy już zawsze będziemy je nosić?

REKLAMA

W Europie jest coraz więcej krajów, które odkrywają twarze. Oczywiście, chodzi o maseczki, mające ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Taki obowiązek zniosły Dania i Szwajcaria. Od 22 lutego w Holandii maseczki zostają już tylko w samolotach i środkach transportu publicznego. Od 28 lutego odmaseczkowuje się Irlandia, a od połowy marca Francja. Dyskusja na ten temat trwa właśnie w Niemczech. A co z Polską? Rząd od 1 marca łagodzi restrykcji. Póki co wciąż można dostać mandat za brak maseczki w sklepie.

U naszych zachodnich sąsiadów, u których restrykcje wygasają 20 marca, trwa spór na temat maseczek. Niektórzy chcą je zachować. W badaniach 59 proc. ankietowanych mieszkańców chciałaby, aby obowiązywały w transporcie publicznym. Ale inni mają dość. W Niemczech politycy spierają się z czy, gdzie i jak długo trzeba nosić maski.

Jak będzie w Polsce? Od 1 marca rząd łagodzi liczne restrykcje. Ale maseczki zostają! Na jak długo?

– Dopiero drugim krokiem może być zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale będzie to uzależnione od utrzymania się spadkowej tendencji zakażeń – powiedział Adam Niedzielski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Na razie maseczki nadal obowiązują w przestrzeniach zamkniętych, w: sklepach, kościołach, środkach transportu, w urzędach, w szpitalach, kinach, czy teatrach.

Policja konsekwentnie egzekwuje ten nakaz. W rzeszowskich galeriach handlowych niemal codziennie pojawiają się patrole. Są pouczenia, ale też sypią się mandaty. Bywa, że w przypadku nastolatków, sprawy kierowane są nawet do Sądu Rodzinnego.

Maseczki stały się symbolem pandemii koronawirusa. A przypomnijmy, że kiedy wybuchła – pod koniec marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie widziała żadnych korzyści z noszenia maski na twarzy. Po kilku tygodniach zmieniono zdanie. Maski stały się obowiązkowe na całym świecie. W Polsce ten nakaz wprowadzono 16 kwietnia 2020 r. Był etap, że dotyczył zakładania masek nawet w parkach czy lasach! W ostatnich falach pandemii ograniczono się już tylko do pomieszczeń i sytuacji, w których nie można zachować dystansu społecznego.

Los maseczek na pewno szybko się nie rozstrzygnie. Tymczasem na Podkarpaciu nadal można je otrzymać za darmo. Są dostępne w urzędach gmin, remizach OSP, a w Rzeszowie – np. w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach.

Od marca łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Sprawdź, co się zmieni!

Zniesienie niektórych obostrzeń od 1 marca

Od 1 marca rząd znosi niektóre zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory. Co się zmieni? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Ważne! Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. Oprócz zasady dotyczących noszenia maseczek, nadal obowiązuje izolacja, kwarantanna dla współdomownika oraz kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC).

  • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują Cię, jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem. Twoja izolacja trwa:

  • 7 dni (od dnia uzyskania  pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
  • lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem.

Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika.

Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

  • jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
  • jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj