12.7 C
Rzeszów
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Miasto chce przenieść radziecki pomnik

REKLAMA

Co będzie z rzeszowskim Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej? Agresja Rosji na Ukrainę w wielu polskich miejscowościach przyspieszyła likwidację tego rodzaju symboli z czasów komunizmu. Prezydent Rzeszowa przedstawił swoje rozwiązanie problemu.

– Zakomunikowałem zamiar przeniesienia pomnika pani wojewodzie, której zgody potrzebujemy na ustawienie go na cmentarzu. Takie stanowisko przedstawiłem także prezesowi IPN. Osiągnęliśmy porozumienie, miasto podejmie działania w kierunku przeniesienia, a IPN sfinansuje to przedsięwzięcie – poinformował radych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

– Powinniśmy być cywilizacyjnie na wyższym poziomie niż ci, którzy tę wojnę prowadzą, czy burzą pomniki – dodał prezydent.

Zaznaczył, że miasto zleciło ekspertyzę, z której wynika, że nie da się przenieść pomnika w całości, ale znaczącą jego część.

W odpowiedzi na wiele głosów na temat Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej podczas dzisiejszej sesji poinformowałem o…

Opublikowany przez Konrada Fijołka Prezydenta Rzeszowę Wtorek, 26 kwietnia 2022

Nasz komentarz

Pomniki Wdzięczności Armii Radzieckiej w Rzeszowie znajduje się na placu Ofiar Getta. Powstał w 1950 r. – w czasach stalinizmu, kiedy w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa komuniści mordowali polskich patriotów. Choć PRL się skończył i IPN wielokrotnie zwracał się z apelem o rozbiórkę monumentu, pomnik nadal stoi. Czasami nawet leżą przy nim świeże kwiaty.

Agresja Rosji na Ukrainę zwróciła uwagę także na sprawę postradzieckich symboli, których jeszcze wiele na naszych ulicach. Jeśli ktoś ma mgliste wyobrażenie o historii, dziś – włączając telewizor – może przekonać się, czym jest okrucieństwo wojny i usiłowanie odebrania państwu jego suwerenności czy też terytorium.

Pomnik radziecki upamiętnia żołnierzy, którzy odparli z Polski niemieckiego okupanta, ale potem zajęli jego miejsce, na długie lata odbierając wolność całemu narodowi.

Czy jest za co i komu być wdzięcznym? Miejsce na cmentarzu wydaje się ostrożnym rozwiązaniem.

Zobacz też:

Przymiarki do aquaparku. Miasto ma już działkę, teraz robi plany

Miasto nagle urosło o 100 tysięcy! Teraz co trzeci mieszkaniec to uchodźca!

To najnowocześniejsza taka klinika w Polsce! Przyspieszy diagnozy, zwiększy szanse chorych na raka

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj