Teraz to najnowocześniejszy taki ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. W rzeszowskim szpitalu nr 1 otwarto Kliniczny Zakład Patomorfologii. Tu wykonywane są badania zmienionych chorobowo tkanek i komórek, które pomagają w diagnozowaniu pacjentów. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla osób chorych onkologicznie. W takich przypadkach szybkie rozpoznanie i leczenie zwiększa szanse na pokonania raka.
Nowa placówka mieści się na najwyższym piętrze w nowo wybudowanej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. O nowoczesności ośrodka świadczy przede wszystkim sprzęt. Wyposażono go w najwyższej klasy urządzenia, którymi poza Rzeszowem, mogą pochwalić się jedynie dwie inne kliniki w Europie.
Wiele z tych maszyn to komputery i roboty, które działają błyskawicznie, niezawodnie i precyzyjnie. Dzięki temu placówka może działać całą dobę i szybko wykonywać zlecone badania histopatologiczne, cytologiczne i wiele innych niezbędnych w diagnozowaniu pacjentów.
– Wraz z tą inwestycją wchodzimy w XXII wiek w zakresie patomorfologii. A pacjent zamiast czekać na diagnozę 4 czy 5 tygodni będzie mógł otrzymywać ją cztery razy szybciej – mówił dyrektor KSW nr 1 dr Janusz Ławiński.
Klinika rocznie wykonuje około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Placówka obsługuje zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. – Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas – podkreślała prof. Ewa Kaznowska.
Patomorfologia
To dziedzina medycyny zajmująca się zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach, które powstają w toku choroby. – Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa i niezastąpiona w diagnozowaniu chorób i ustalaniu rozpoznania nowotworów. Stanowi niezbędny element w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych.
– Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta, o czynnikach prognostycznych i wyborze metod leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych czas ma bardzo duże znaczenie, a choroba powinna być wykryta w jak najwcześniejszym stadium. I taką szansę daje nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy specjaliści, których mamy tu od lat – objaśnia – dr Janusz Ławiński.
Zobacz też:
Koniec Szpitala Tymczasowego. Sale nadal będą służyć pacjentom
Przymiarki do aquaparku. Miasto ma już działkę, teraz robi plany
Szpital Wojewódzki z nowym blokiem operacyjnym i zmodernizowaną kliniką gastroenterologii