28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

To najnowocześniejsza taka klinika w Polsce! Przyspieszy diagnozy, zwiększy szanse chorych na raka

REKLAMA

Teraz to najnowocześniejszy taki ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. W rzeszowskim szpitalu nr 1 otwarto Kliniczny Zakład Patomorfologii. Tu wykonywane są badania zmienionych chorobowo tkanek i komórek, które pomagają w diagnozowaniu pacjentów. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla osób chorych onkologicznie. W takich przypadkach szybkie rozpoznanie i leczenie zwiększa szanse na pokonania raka.

Nowa placówka mieści się na najwyższym piętrze w nowo wybudowanej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. O nowoczesności ośrodka świadczy przede wszystkim sprzęt. Wyposażono go w najwyższej klasy urządzenia, którymi poza Rzeszowem, mogą pochwalić się jedynie dwie inne kliniki w Europie.

Wiele z tych maszyn to komputery i roboty, które działają błyskawicznie, niezawodnie i precyzyjnie. Dzięki temu placówka może działać całą dobę i szybko wykonywać zlecone badania histopatologiczne, cytologiczne i wiele innych niezbędnych w diagnozowaniu pacjentów.

– Wraz z tą inwestycją wchodzimy w XXII wiek w zakresie patomorfologii. A pacjent zamiast czekać na diagnozę 4 czy 5 tygodni będzie mógł otrzymywać ją cztery razy szybciej – mówił dyrektor KSW nr 1 dr Janusz Ławiński. 

Klinika rocznie wykonuje około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Placówka obsługuje zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. – Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas   – podkreślała prof. Ewa Kaznowska. 


Patomorfologia

To dziedzina medycyny zajmująca się zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach, które powstają w toku choroby. – Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa i niezastąpiona w diagnozowaniu chorób i ustalaniu rozpoznania nowotworów. Stanowi niezbędny  element w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych.

– Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta, o czynnikach prognostycznych i wyborze metod leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych czas ma bardzo duże znaczenie, a choroba powinna być wykryta w jak najwcześniejszym stadium. I taką szansę daje nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy specjaliści, których mamy tu od lat – objaśnia – dr Janusz Ławiński.

Zobacz też:

Koniec Szpitala Tymczasowego. Sale nadal będą służyć pacjentom

Przymiarki do aquaparku. Miasto ma już działkę, teraz robi plany

Szpital Wojewódzki z nowym blokiem operacyjnym i zmodernizowaną kliniką gastroenterologii

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj