11.2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Co czwarte wezwanie karetki dotyczy pacjenta z COVID-19

REKLAMA

– Obserwujemy w województwie podkarpackim znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie ogólna liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1235, z czego 952 są już zajęte. 92 osoby wymagają leczenia przy pomocy respiratora – powiedziała w piątek (12/11) wojewoda Ewa Leniart.

W konferencji prasowej uczestniczyli również zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Anna Kalandyk-Dusza oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

– 1 września w regionie, z powodu COVID-19, hospitalizowane były 44 osoby, 1 listopada były to 493 osoby, natomiast dziś jest ich 952. Ten wzrost w niespełna dwa tygodnie przekroczył 40 procent. To pokazuje, jak bardzo przyspieszyła epidemia. Ponawiamy apel o przestrzeganie wymogów sanitarnych: noszenie maseczek, zachowanie dystansu oraz skorzystanie z możliwości szczepień, by zbudować swoją odporność przeciwko koronawirusowi – dodała wojewoda.

Wojewoda poinformowała również, że na 400 wyjazdów karetek za ostatnią dobę, 91 stanowiły wyjazdy do pacjentów covidowych. 41 osób zostało przewiezionych do szpitali.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że musimy się liczyć z tym, że liczba hospitalizacji będzie rosnąć, stąd sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek  dla pacjentów covidowych.

– Uruchomione są też dwa izolatoria, czyli placówki przeznaczone dla pacjentów zakażonych, którzy są w lżejszym stanie, a nie mają warunków, żeby odbyć izolację w domu. Takie obiekty działają w Jasionce koło Rzeszowa i Uzdrowisku Rymanów – powiedział dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

Dyrektor Bugaj mówił również o punktach wymazowych dostępnych w regionie. – W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy około 4 800 wymazów w tzw. punktach drive thru – zaznaczył.

źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj