1.5 C
Rzeszów
sobota, 2 grudnia, 2023

Zdążyć z bonem. Oblężone Bieszczady, Zakopane i kurorty nad morzem

REKLAMA

Marzec to kiepski miesiąc na wyjazdy. Dzień krótki, wiosna dopiero się rozkręca i pogoda jeszcze mało zachęcająca do spacerów. Mimo to w turystyce ożywienie jak na majówkę. A wszystko przez bon turystyczny, którego ważność kończy się 31 marca 2023 r.

– Pokój? Wszystko prawie zajęte. Dla rodzin został ostatni. To co, rezerwujemy? – słyszę od pracownika recepcji dużego hotelu w Sopocie. Obdzwoniłam inne pensjonaty. W Zakopanym i Bieszczadach znalezienie miejsca na ostatni weekend marca niemal graniczy z cudem.

Bonem możesz zapłacić do 31 marca 2023 r., ale z usługi skorzystać później. Wiele hoteli pozwala opłacić rezerwację, za pobyt np. w maju czy w miesiącach letnich. – Bonu nie możesz natomiast wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany – informuje ZUS.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, na przykład za nocleg w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Możesz opłacić dla dziecka obóz, albo np. wstęp w Energylandii.

Ważność świadczenia już raz była przedłużana. Ostateczny termin to 31 marca 2023 r.

Jak uzyskać Polski Bon Turystyczny?

Jeśli pobierasz 500+, możesz liczyć także na bon.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, musisz:

Ważne! Nie musisz składać wniosku o świadczenie w formie bonu.

W jaki sposób zapłacisz bonem?

Gdy aktywujesz bon na PUE ZUS, otrzymasz e-mailem kod obsługi płatności (znajdziesz go również na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod podasz, gdy będziesz płacić za usługi (np. w recepcji hotelu). Następnie otrzymasz esemesem kod potwierdzający płatność. Musisz go podać osobie przyjmującej płatność.

Gdzie otrzymasz pomoc w sprawie bonu?
  • Pod numerem telefonu 22 11 22 111 (codziennie w godzinach 7.00-20.00).
  • Pytania możesz też wysyłać na adres e-mailowy bon@zus.pl.
  • Informację o wnioskach złożonych do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia w formie bonu możesz uzyskać tylko pod numerem telefonu 12 323 00 90 lub 800 808 500 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj