10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Zdążyć z bonem. Oblężone Bieszczady, Zakopane i kurorty nad morzem

REKLAMA

Marzec to kiepski miesiąc na wyjazdy. Dzień krótki, wiosna dopiero się rozkręca i pogoda jeszcze mało zachęcająca do spacerów. Mimo to w turystyce ożywienie jak na majówkę. A wszystko przez bon turystyczny, którego ważność kończy się 31 marca 2023 r.

– Pokój? Wszystko prawie zajęte. Dla rodzin został ostatni. To co, rezerwujemy? – słyszę od pracownika recepcji dużego hotelu w Sopocie. Obdzwoniłam inne pensjonaty. W Zakopanym i Bieszczadach znalezienie miejsca na ostatni weekend marca niemal graniczy z cudem.

Bonem możesz zapłacić do 31 marca 2023 r., ale z usługi skorzystać później. Wiele hoteli pozwala opłacić rezerwację, za pobyt np. w maju czy w miesiącach letnich. – Bonu nie możesz natomiast wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany – informuje ZUS.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, na przykład za nocleg w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Możesz opłacić dla dziecka obóz, albo np. wstęp w Energylandii.

Ważność świadczenia już raz była przedłużana. Ostateczny termin to 31 marca 2023 r.

Jak uzyskać Polski Bon Turystyczny?

Jeśli pobierasz 500+, możesz liczyć także na bon.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, musisz:

Ważne! Nie musisz składać wniosku o świadczenie w formie bonu.

W jaki sposób zapłacisz bonem?

Gdy aktywujesz bon na PUE ZUS, otrzymasz e-mailem kod obsługi płatności (znajdziesz go również na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod podasz, gdy będziesz płacić za usługi (np. w recepcji hotelu). Następnie otrzymasz esemesem kod potwierdzający płatność. Musisz go podać osobie przyjmującej płatność.

Gdzie otrzymasz pomoc w sprawie bonu?
  • Pod numerem telefonu 22 11 22 111 (codziennie w godzinach 7.00-20.00).
  • Pytania możesz też wysyłać na adres e-mailowy bon@zus.pl.
  • Informację o wnioskach złożonych do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia w formie bonu możesz uzyskać tylko pod numerem telefonu 12 323 00 90 lub 800 808 500 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj