23.4 C
Rzeszów
wtorek, 18 czerwca, 2024

Wygłodniałe wilki podchodzą pod domy. Gmina Dydnia wydała ostrzeżenie

REKLAMA

Mieszkańcy gminy Dydnia w powiecie brzozowskim czują obawy o własne bezpieczeństwo. A wszystko za sprawą wilków, które krążą blisko domów.

Ostatnie przypadki są niepokojące. Niedaleko wsi spotkać można zagryzione sarny i jelenie. To jeszcze nic, bo to naturalne pożywienie drapieżników. Gorzej, jeśli wielki podochodzą pod domy. Próbują atakować psy i inne domowe zwierzęta. A właśnie takie przypadki odnotowano w gminie Dydnia.

Raportuje o nich Urząd Gminy. Informuje o incydentach, do których doszło w: Niebocku, Obarzymie, Witryłowie, Wydrnej, Grabówce, Końskiem i Jabłonce.

– Drapieżniki wielokrotnie widziane były w bliskim sąsiedztwie zabudowań – mówią urzędnicy i uczulają mieszkańców na zagrożenie: – Prosimy o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza bez dozoru – zaznaczają.

Apel szczególnie dotyczy właścicieli psów. Najlepiej zamykać je na noc w budynkach. – Prosimy także o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny – mówią urzędnicy.

Wilk w Polsce jest pod ścisłą ochroną. Za szkody, które wyrządzi państwo bierze odpowiedzialność i można starać się o odszkodowanie.

– Drapieżniki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione – stwierdzają urzędnicy.

Problem wilków w Dydni jest od dawna. Gmina w ubiegłym roku otrzymała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zgodę na płoszenie i odstraszanie wilków, ale ważność tej decyzji minęła 31 grudnia 2022 r.

Gmina czeka na sygnały

Urząd Gminy w Dydni prosi o zgłaszanie przypadków pojawienia się wilka lub watahy na terenie miejscowości czy posesji. Informować należy również o różnego rodzaju szkodach, a także sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Dane kontaktowe: nr tel. 134308147 wew. 47 lub pod nr tel. 609 599 749.

Zobacz też:

Ostrzeżenie Urzędu Gminy

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj