17.5 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Wygłodniałe wilki podchodzą pod domy. Gmina Dydnia wydała ostrzeżenie

Mieszkańcy gminy Dydnia w powiecie brzozowskim czują obawy o własne bezpieczeństwo. A wszystko za sprawą wilków, które krążą blisko domów.

REKLAMA

Ostatnie przypadki są niepokojące. Niedaleko wsi spotkać można zagryzione sarny i jelenie. To jeszcze nic, bo to naturalne pożywienie drapieżników. Gorzej, jeśli wielki podochodzą pod domy. Próbują atakować psy i inne domowe zwierzęta. A właśnie takie przypadki odnotowano w gminie Dydnia.

Raportuje o nich Urząd Gminy. Informuje o incydentach, do których doszło w: Niebocku, Obarzymie, Witryłowie, Wydrnej, Grabówce, Końskiem i Jabłonce.

– Drapieżniki wielokrotnie widziane były w bliskim sąsiedztwie zabudowań – mówią urzędnicy i uczulają mieszkańców na zagrożenie: – Prosimy o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza bez dozoru – zaznaczają.

Apel szczególnie dotyczy właścicieli psów. Najlepiej zamykać je na noc w budynkach. – Prosimy także o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny – mówią urzędnicy.

CZYTAJ TEŻ:  Rozstrzelali całą rodzinę, bo ukrywała Żydów. Tej ofiary Polaków nie można zapomnieć

Wilk w Polsce jest pod ścisłą ochroną. Za szkody, które wyrządzi państwo bierze odpowiedzialność i można starać się o odszkodowanie.

– Drapieżniki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione – stwierdzają urzędnicy.

Problem wilków w Dydni jest od dawna. Gmina w ubiegłym roku otrzymała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zgodę na płoszenie i odstraszanie wilków, ale ważność tej decyzji minęła 31 grudnia 2022 r.

Gmina czeka na sygnały

Urząd Gminy w Dydni prosi o zgłaszanie przypadków pojawienia się wilka lub watahy na terenie miejscowości czy posesji. Informować należy również o różnego rodzaju szkodach, a także sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Dane kontaktowe: nr tel. 134308147 wew. 47 lub pod nr tel. 609 599 749.

CZYTAJ TEŻ:  Zderzenie w Starej Birczy. Ucierpieli: senior oraz matka z córką

Zobacz też:

Ostrzeżenie Urzędu Gminy

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
17.5 ° C
18.3 °
16.9 °
48 %
8.8kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
14 °
niedz.
12 °
pon.
9 °
wt.
4 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu