2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Przyjdź na defiladę i świętuj niepodległość z dyspensą!

Pokaż dziecku jak maszerują żołnierze i zrób zdjęcie z kawalerzystami. Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości w Rzeszowie odbędą się 11 listopada na pl. Wolności przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

W tym roku w 11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Rzeszowie oficjalne uroczystości odbędą się na pl. Wolności. Zanim to jednak nastąpi o godz. 10 w Kościele Farnym zostanie odprawiona Msza Św. za ojczyznę. Potem delegacje wraz z wojskiem przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. To tu od kilku lat celebruje się to najważniejsze święto narodowe.

O godz. 11:15 nastąpi uroczyste podniesienie flagi, zostaną złożone kwiaty, wygłoszone zostaną również okolicznościowe przemówienia. Wystąpią: wojewoda podkarpacki, marszałek województwa, prezydent Rzeszowa.

CZYTAJ TEŻ:  Promocje na pociąg. Sprawdź, jak taniej podróżować

Odbędzie się Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową. Odśpiewany będzie hymn oraz Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Te podniosłe uroczystości zakończy defilada żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Bieg Niepodległości, utrudnienia w ruchu, objazdy dla autobusów

Świętować można też na sportowo. O godz. 11:11 z Rynku wystartuje 10. PKO Bieg Niepodległości. Przebiegnie całe miasto. Nie zabraknie długiej biało-czerwonej flagi, którą będą trzymali zawodnicy. Meta na Rynku.

Należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Niektóre pasy ruchu będą wyłączone na godzinę przed biegiem. Objazdem pojadą niektóre linie autobusowe.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że:

  • w godz. ok. 10:00 – 12:30 nastąpi zamknięcie ulicy Hetmańskiej.
  • w godz. ok. 11:00 – 12:00 nastąpi wyłączenie z ruchu autobusów Pl. Śreniawitów.
CZYTAJ TEŻ:  W ferie autobusy MPK jeżdżą inaczej

Autobusy kursujące ulicą Hetmańską zostaną skierowane trasą objazdową przez ulicę Podwisłocze. Ponadto, na ulicy Szopena oraz alejach Cieplińskiego i Piłsudskiego wystąpią czasowe zatrzymania lub znaczne spowolnienia ruchu. – Wymiana pasażerska na przystankach Cieplińskiego 01 oraz Piłsudskiego U. Wojewódzki 03 odbywać się będzie na pasie ruchu na wysokości przystanku – informuje ZTM.

Dyspensa

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba udziela wszystkim wiernym dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 11 listopada 2022 r., z racji przypadającego w tym dniu państwowego Święta Niepodległości.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu