28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Skwer Zdzisława Postępskiego. Kim był? Czym zasłużył na taki zaszczyt?

REKLAMA

Uroczy skwer w centrum miasta. Jest alejka, nawet ławeczka i dużo liściastych drzew. A teraz jest nowy patron tego zakątku. To Zdzisław Postępski. Kim był? To fotograf, który cykał fotki Rzeszowowi. Dzięki temu możemy zobaczyć jak kiedyś żyło się w mieście, jak miasto się zmieniało i rozwijało.

– Pan Zdzisław zostawił w tym mieście swoje serce, a kilkudziesięciotysięczny zbiór negatywów, na których widać rozwój i historię Rzeszowa to bezcenny skarb – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas odsłonięcia tablicy z imieniem patrona skweru.

O upamiętnienie fotografa zwróciła się Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. To właśnie ona gromadzi bogaty zbiór zdjęć związanych z historią stolicy Podkarpacia.

Zdzisław Postępski urodził się w 1916 r. w Wiedniu. Zmarł w 1991 r. w swoim ukochanym Rzeszowie, dla którego poświęcił najlepsze lata swojej fotograficznej twórczości. Miał dobre oko. Potrafił dostrzec swoim aparatem ciekawe sytuacje, albo całkiem zwyczajne, które są dziś niezwykłym świadectwem tamtych czasów, tamtych ludzi. Cykał fotki w zakładach pracy, na podwórkach, a nawet na pogrzebach. Robił portrety i pokazywał jak miasto się rozbudowuje.

Dorobek Zdzisława Postępskiego to 30 tysięcy negatywów i fotografii. Syn Tadeusz przekazał je nieodpłatnie Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

– Bardzo dziękuję za szybką decyzję o nadaniu skwerowi imienia mojego ojca. Dla mnie i mojej rodziny to wielki zaszczyt. A miejsce jest wspaniałe, leży między Galerią Fotografii Miasta Rzeszowa a teatrem im. Wandy Siemaszkowej, który był ojcu bardzo bliski – dziękował Tadeusz Postępski.

GALERIĘ ZDJĘĆ Zdzisława Postępskiego MOŻNA PODZIWIAĆ TUTAJ

zdzislaw1

Zobacz też:

To będzie kulturalne lato. Miasto szykuje 500 atrakcji

Jest najstarszą Europejką. W Przeworsku mówili na nią „Kluska”

Czy będę mógł wybudować dom, skoro miasto rezerwuje park?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj