14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Wybory samorządowe

To oni powalczą o fotel prezydenta Rzeszowa

REKLAMA

Pierwszy etap wyborów samorządowych za nami. W Rzeszowie nadchodzi czas zmian? Oficjalne wyniki wskazują na konieczność II tury wyborów prezydenckich.

Sondaże się pomyliły. I to bardzo. Jedyna prawda to taka, że będzie II tura. Według badań, drugi wynik osiągnął Jacek Strojny. W jego sztabie zapanowała wielka radość, jednak 8 kwietnia rano wszystko stało się jasne. Konkurentem Fijołka będzie jednak Waldemar Szumny z PiS, który uzyskał drugi wynik.

OTO OFICJALNE WYNIKI I TURY:

Konrad Fijołek – 37,91 proc. (28 649 głosów)

Waldemar Szumny – 24,23 proc. (18 314)

Jacek Strojny – 20,61 proc. (15 579)

Adam Dziedzic – 8,76 proc. (6 618)

Karolina Pikuła – 6,78 proc. (5 125)

Janusz Niemier – 1,71 proc. (1 293)

Kim jest Konrad Fijołek?

Konrad Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem, od 2002 roku nieprzerwanie zasiadał w radzie miejskiej, był też jej wiceprzewodniczącym. Rzeszowem rządzi od czerwca 2021 roku. Wtedy wybory wygrał w pierwszej turze uzyskując 56 proc. poparcie.


Kim jest Waldemar Szumny?

Waldemar Szumny ma 55 lat, w struktura PiS działa od 2001 r. Z wykształcenia jest matematykiem, od kilku lat zatrudniony w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego. Od 26 lat radny miasta Rzeszowa, od 2019 roku jej wiceprzewodniczący.

Sondaże obecnemu prezydentowi Konradowi Fijołkowi dawały aż 45,1% głosów. Jacek Strojny, znany profesor z Politechniki Rzeszowskiej i aktywista walczący z patodeweloperką, zdobył wg tych badań 18,6% głosów. Strojny prezydentem nie będzie, ale za to dostał się do rady miasta a wraz z nim 3 przedstawicieli jego komitetu Razem dla Rzeszowa. Teraz to 4 głosy – decydujące w stworzeniu koalicji. Bo w razie miasta będzie ona konieczna.

A tak wyglądają wybory do rady miasta Rzeszowa:

PiS – 9 mandatów,

KO – 7,

KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa – 5,

KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa – 4.

Czy ludzie prof. Strojnego będą chcieli rządzić miastem? To się okaże. Warto przypomnieć zgrzyt w kampanii, który skończył się w sądzie. Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa złożyło do sądu wniosek w trybie wyborczym, domagając się m.in. od prezydenta Konrada Fijołka i jego ludzi „zaprzestania rozpowszechniania informacji, że to stowarzyszenie i jego komitet wyborczy były i są powiązane z PiS”.

A to pełna lista radnych Rzeszowa:

KULTYS Robert,

WRÓBLEWSKA Krystyna Małgorzata,

DEC Andrzej Julian,

MACIEJCZYK Mateusz,

NIEWCZAS Marta Agata,

WRÓBEL Michał,

WALAWENDER Witold Piotr,

JĘCZMIENIONKA Jerzy,

KILAR Piotr Karol,

ZIEMIŃSKI Wiesław Stanisław,

KULIG Rafał,

SAK Bogusław Wacław,

GOŁĄB Sławomir Jan,

SZUMNY Waldemar Włodzimierz,

KOTULA Waldemar Krystian,

DERĘGOWSKI Marcin,

STROJNY Jacek Janusz,

FIJOŁEK Konrad Rafał,

SZPYRKA Mateusz,

SZALA Aleksander Dariusz,

SZLACHTA Andrzej,

JAŚLAR Wojciech Mieczysław,

WOŹNIAK-KUNICKA Anna Monika,

NIEDZIELSKA Elżbieta Małgorzata,

KWAŚNIAK Mirosław Zygmunt.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj