27.4 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Masakra w czeskiej Pradze. Masowy morderca zastrzelił 14 osób i sam zginął

REKLAMA

W tragicznym zdarzeniu na terenie uniwersytetu w Pradze doszło do śmierci 15 osób – potwierdziła czeska policja w czwartkowe popołudnie. Dodatkowo co najmniej 25 innych osób zostało rannych w brutalnym ataku na uniwersytecie, niedaleko znanego Mostu Karola w Pradze. Rzecznik policji poinformował, że „strzelec został wyeliminowany, a cały budynek został ewakuowany”.

FILM z policyjnej akcji.

Według doniesień policji, sprawcą był 24-letni student – David K. Zastrzelił 14 osób. Swoją masakrę zaczął od rodziny. Zanim masowy morderca przyjechał na uniwersytet, w rodzinnym mieście Hostoun (15 km od Pragi) zastrzelił w ogrodze ojca.

sprawca masakry w czechach
Sprawca maskary w Czechach. Mężczyzna zginął akcji antyterrorystycznej | Fot. -/-

Gdy rozległy się strzały na uczelni, policja zabezpieczyła Uniwersytet Karola przy Jan-Palach-Platz dużym kontyngentem, apelując jednocześnie o unikanie tego obszaru oraz zalecając mieszkańcom pozostanie w domach.

Sytuacja na uczelni była dramatyczna. Informacje przekazywane przez media sugerują, że studenci barykadowali się w pokojach. Według dziennika Blesk, studenci i profesorowie otrzymali ostrzeżenie e-mailem, zalecając pozostanie w miejscu, zablokowanie drzwi i umieszczenie mebli przed nimi, podając informację o możliwym położeniu sprawcy na czwartym piętrze.

Minister spraw wewnętrznych Czech, Vita Rakusan, zapewnił, że na miejscu zdarzenia nie ma obecnie innych sprawców, a sytuacja jest kontrolowana. Oprawca zginą. Nie jest jasne, czy został trafiony przez policję, czy skierował broń w swoją stronę.

Dramat w Pradze jest wstrząsem dla całego kraju. W Czechach ogłoszono żałobę narodową.

Prezydent policji Martin Vondrasek powiedział reporterom, że David K. przed swoim szaleństwem opublikował w mediach społecznościowych szereg postów i „zainspirował go podobny straszny przypadek za granicą”, nie ujawniając dalszych szczegółów. 

Czeskie media odkryły zrzuty ekranu z konta Telegram, które najwyraźniej zostało otwarte przez K. na początku tego miesiąca.

„To będzie mój pamiętnik, w którym opiszę, jak dokonam strzelaniny w szkole” – napisał.

Zaledwie dzień później wyjaśniał: „Alina zainspirowała mnie… bardzo. Cholera, na pewno nie zabiła zbyt wiele. Spróbuję to naprawić.

Najwyraźniej miał na myśli 14-letnią Alinę A., która 7 grudnia strzelała w szkole średniej w Briańsku (Rosja). Ósmoklasistka zabiła dwóch kolegów ze strzelby swojego ojca, a innych raniła. Po zbrodni popełniła samobójstwo.

Niewykluczone, że młody zabójca ma więcej ofiar na sumieniu. Są podejrzenia, że kilka dni wcześniej prawdopodobnie zastrzelił z zimną krwią spacerującego w lesie mężczyznę (32 l.) oraz jego 2-miesięczną córeczkę.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj