Rozśpiewany, radosny tłum maszerujący w kolumnach, ciągnących się aż po horyzont. W tym roku takiego widoku nie zobaczymy. Rekolekcje w drodze odbywają się zupełnie inaczej niż dotychczas. A wszystko z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
Nowy sposób pielgrzymowania testują obecnie pątnicy z diecezji przemyskiej, którzy swoją pielgrzymkę rozpoczęli w minioną sobotę. Najpierw wyszli pątnicy z Przemyśla, a w poniedziałek dołączyli wierni z Przeworska. Uczestników podzielono na 10 grup, liczących do 150 osób.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marsz ma formę sztafety. Każda grupa przemierza pieszo tylko pewien odcinek liczący około 33 km. Wieczorem autokarami wraca do domów. Na miejsce ich finiszu przyjeżdżają kolejni i tak do 15 lipca, kiedy cała trasa zostanie zaliczona.
Dotychczas pielgrzymi korzystali z gościny okolicznych mieszkańców, spali w szkołach. Teraz – z powody ograniczeń sanitarnych – trudno byłoby zorganizować takie postoje. Do tego należy pamiętać o zachowaniu dystansu, a w przypadku jego braku – maseczkach.
43. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka planowana jest od 4 do 13 sierpnia. Będzie miała inną formę, tylko symboliczną.
Podjęto decyzję, by w ramach podtrzymania ciągłości pielgrzymki na szlak wyruszyli tylko i wyłącznie wyznaczeni kapłani. – Poniosą oni na Jasną Górę intencje nas wszystkich. Przejdą pątniczy szlak w ciszy, z modlitwą i z krzyżem w ręku – mówią organizatorzy.
Wierni zachęcani są do duchowego udziału w pielgrzymce.
Aby zostać duchowym pielgrzymem trzeba zapisać się przez formularz dostępny na stronie internetowej www.pielgrzymka.rzeszow.pl do wybranej grupy. Każdy otrzyma Kartę Duchowego Pielgrzyma.
– Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu choćby niektórych pielgrzymkowych praktyk religijnych – objaśniają kapłani. Należą do nich: uczestnictwo we Mszy św., odmówienie cząstki Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, odprawienie Drogi Krzyżowej oraz ofiarowaniu swych trudów w tych intencjach, w jakich odbywa się pielgrzymka.
[yop_poll id=”35″]
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: