2 C
Rzeszów
sobota, 2 grudnia, 2023

Rozpoczął się adwent. Co oznacza?

REKLAMA

„…Adwent to czas, w którym w centrum niewierzącego świata da się dostrzec jeszcze nikły blask utraconej wiary. Tak jak jeszcze długo widać gwiazdy po ich zgaśnięciu, ponieważ ich światło ciągle jest jeszcze w drodze do nas, tak i tajemnica zostawia coś z ciepła i nadziei często także dla tych, którzy nie są już w stanie uwierzyć”. Te piękne i poruszające słowa napisał kiedyś papież – emeryt Benedykt XVI. Odnoszą się do okresu, który właśnie się rozpoczął.

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus , co oznacza przybycie lub wizytę. Adwent jest początkiem roku liturgicznego i obchodzony jest przez cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. W tym roku pierwsza niedziela adwentu wypadła 27 listopada.

Współcześnie wiele osób okres przedświąteczny kojarzy z gorączką zakupów. Parkingi przed marketami pękają w szwach. Do kas ciągnął się długie kolejki klientów z koszami wypełnionymi po brzegi. Trzeba kupić produkty potrzebne na świąteczny stół, ale też poszukać prezentów pod choinkę.

Przemysł handlowy dostarcza atmosfery: są światełka, choinki, kolorowe bombki. Przechadzają się hostessy przebrane za śnieżynki. Lada dzień na Rynku w Rzeszowie ruszy jarmark i w ogóle będzie jak w bajce.

Ale tak naprawdę adwent ma religijny charakter. W polskiej tradycji niesie ze sobą modlitwę, post i duchowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. W kościele odbywają się Roraty – Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczynają się przy blasku świec oraz lampionów z wyłączonym oświetleniem w świątyni. Dopiero na hymn „Chwała na wysokości Bogu” włączane są wszystkie światła.

✝️ Już w najbliższą niedzielę rozpoczynamy Adwent. 🤔 Zastanawialiście się, jak dobrze przeżyć ten czas? Z pewnością pomocą posłużą ➡️RORATY, czyli Msze ku czci Najświętszej Mari Panny w Adwencie. 🕕 Celebrować je będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, a w soboty o godz. 7.00. 🕯 Prosimy, by na Roraty zabrać ze sobą świecę lub lampion. 🎁 Dla dzieci przewidzieliśmy codzienne małe konkursy z nagrodami. 🎶 W najbliższym tygodniu w poniedziałek i wtorek Roraty ubogaci swoim śpiewem Katedralna Schola Liturgiczna, która liturgię rozpocznie tradycyjną antyfoną adwentową „Rorate coeli” (Niebiosa rosę).

Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Czwartek, 24 listopada 2022

Adwent – jak czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej – składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. Czasu, w którym czekamy na powtórne przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. Czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

W pierwszą niedzielę adwentu przesłanie do wiernych skierował papież Franciszek:

– W tym czasie Adwentu prośmy Pana, aby pomógł nam zachować w naszym życiu zapaloną lampę wiary i być gotowymi na Jego przyjście, które napełnia nas pokojem i radością – powiedział.

Zobacz też:

Siostry położyły papieża w stodole

Skwer ks. Infułata Stanisława Maca

„W obronie chrześcijan”. Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj