10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Rozpoczął się adwent. Co oznacza?

REKLAMA

„…Adwent to czas, w którym w centrum niewierzącego świata da się dostrzec jeszcze nikły blask utraconej wiary. Tak jak jeszcze długo widać gwiazdy po ich zgaśnięciu, ponieważ ich światło ciągle jest jeszcze w drodze do nas, tak i tajemnica zostawia coś z ciepła i nadziei często także dla tych, którzy nie są już w stanie uwierzyć”. Te piękne i poruszające słowa napisał kiedyś papież – emeryt Benedykt XVI. Odnoszą się do okresu, który właśnie się rozpoczął.

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus , co oznacza przybycie lub wizytę. Adwent jest początkiem roku liturgicznego i obchodzony jest przez cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. W tym roku pierwsza niedziela adwentu wypadła 27 listopada.

Współcześnie wiele osób okres przedświąteczny kojarzy z gorączką zakupów. Parkingi przed marketami pękają w szwach. Do kas ciągnął się długie kolejki klientów z koszami wypełnionymi po brzegi. Trzeba kupić produkty potrzebne na świąteczny stół, ale też poszukać prezentów pod choinkę.

Przemysł handlowy dostarcza atmosfery: są światełka, choinki, kolorowe bombki. Przechadzają się hostessy przebrane za śnieżynki. Lada dzień na Rynku w Rzeszowie ruszy jarmark i w ogóle będzie jak w bajce.

Ale tak naprawdę adwent ma religijny charakter. W polskiej tradycji niesie ze sobą modlitwę, post i duchowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. W kościele odbywają się Roraty – Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczynają się przy blasku świec oraz lampionów z wyłączonym oświetleniem w świątyni. Dopiero na hymn „Chwała na wysokości Bogu” włączane są wszystkie światła.

Adwent – jak czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej – składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. Czasu, w którym czekamy na powtórne przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. Czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

W pierwszą niedzielę adwentu przesłanie do wiernych skierował papież Franciszek:

-S potkać Jezusa przychodzącego w każdym bracie i siostrze, którzy nas potrzebują i podzielić się z nimi tym, co możemy – wysłuchaniem, czasem, konkretną pomocą – powiedział Ojciec Święty.

Zobacz też:

Siostry położyły papieża w stodole

Skwer ks. Infułata Stanisława Maca

„W obronie chrześcijan”. Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj