14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Rezolucja PE w sprawie aborcji

Co się wyprawia w Europie? Biskupi wyrażają sprzeciw

REKLAMA

Parlament Europejski podjął rezolucję w sprawie aborcji. Europejscy biskupi zabrali głos. Przestrzegają przed działaniami, które negują życie w najbardziej kruchym momencie.

O tym, że aborcja jest złem, Kościół powtarza od zawsze. W obronie życia poczętego zdecydowanie występował św. Jan Paweł II. Nazywał on aborcję jednym z największych zagrożeń dla „kultury życia”, często odnosząc się do niej w kontekście „cywilizacji śmierci”. Papież podkreślał, że praktyki takie jak aborcja nie tylko naruszają świętość życia, ale także prowadzą do degradacji moralności społecznej i osłabienia szacunku dla każdej ludzkiej istoty.

Nie tylko w Polsce, ale także w Europie toczy się dyskusja na temat problemu aborcji. Europejscy biskupi teraz stanowczo skrytykowali decyzję Parlamentu Europejskiego, który poparł włączenie aborcji do Karty Praw Podstawowych UE. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), podkreślając znaczenie życia jako najwyższego prawa, stwierdził, że aborcja neguje to prawo w najbardziej kruchym momencie życia. Apeluje on również do polityków i elektoratu, by w świetle nadchodzących wyborów europejskich, rozważyli to stanowisko.

Rezolucja PE nie ma mocy prawnej, ale odgrywa istotną rolę polityczną. Za jej przyjęciem opowiedziało się 336 europosłów, przeciwko głosowało 163, a 39 wstrzymało się od głosu. Dokument nawołuje do zniesienia kar za aborcję w całej Unii Europejskiej oraz wezwania Polski i Malty do zmian obecnych przepisów, ograniczających aborcję. W Polsce Sejm 12 kwietnia głosował nad projektami ustaw ws. przepisów liberalizujących aborcję. Propozycje partii tworzących kolację rządowych skierowano do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Głosowaniem w Parlamencie Europejskim zasmuceni są biskupi. Zdecydowanie potępiają aborcję jako prawo człowieka. „Prawo do życia jest fundamentalne, a aborcja stanowi jego bezpośrednie zaprzeczenie. Zabiera życie bytom tak wrażliwym jak nienarodzone dzieci” – powiedział watykańskim mediom ks. Manuel Barrios Prieto. sekretarz generalny COMECE.

W obliczu zbliżających się wyborów, ks. Prieto wzywa do głębokiej refleksji: „Nasz Kościół apeluje do sumień wszystkich – zarówno polityków, jak i wyborców. Decyzje podejmowane w urnach zdecydują, czy przyszły parlament Europejski będzie instytucją z sercem. Naszym zadaniem jest kształtowanie świadomości i wyjaśnianie, dlaczego warto bronić życia”.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj