17.2 C
Rzeszów
piątek, 4 kwietnia, 2025

Królewska porcelana wróciła na zamek!

REKLAMA

Niezwykły skarb po 78 latach wrócił na Zamek w Łańcucie. To serwis porcelanowy, który król Jan III Sobieskich otrzymał w darze od cesarza Chin. Polski władca mógł poszczycić się największą w Europie kolekcją naczyń z Dalekiego Wschodu, która była w tamtych, ale też we współczesnych czasach uznawana za wyjątkowe dzieła sztuki.

Porcelanowa kolekcja to cztery talerze i jeden półmisek. Kiedyś cały zestaw liczył ponad sto naczyń. Pozostałe są wciąż poszukiwane. Te, które teraz wróciły do Łańcuta udało się kupić na aukcji w Galerii w Londynie. Blisko 400 tys. zł wyłożyło na ten cel Ministerstwo Kultury.

– Jeśli tylko na rynku pojawią się inne rzeczy z tej kolekcji, będziemy je dokupować, aby w jak największym stopniu mogła zostać ona odbudowana – zadeklarował w Łańcucie wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, który uczestniczył w pierwszej publicznej prezentacji zakupionych zabytków w Polsce.

Serwis pochodzi z XVII wieku – z okresu panowania cesarza Chin Kangxi (1662-1723), który podarował naczynia królowi Janowi III Sobieskiemu. Król przekazał je potem rodzinie Czartoryskich. W drugiej połowie XVIII wieku księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich (1736 – 1816) sprowadziła porcelanę do Łańcuta. Był wyposażeniem i ozdobą zamku aż do 1944 r.

Przed wojną królewska porcelana eksponowana była w oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym I piętra zwanym Białym. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej.

Doskonała jakość

Naczynia mają mnóstwo lat i wciąż zachwycają swoją jakością i precyzją wykonania. Malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają rycerskie gonitwy konne przed trybuną mikada. Uważano, że podobnego serwisu nie posiada żaden najbogatszy zbiór w Europie.

W 1944 r. porcelana z zamku została wywieziona i zaginęła. Odnalazła się dopiero w latach 90. u francuskiego przedsiębiorcy, kolekcjonera i filantropa – Paula-Luisa’a Weiller’a (1893–1993). Jego spadkobiercy wystawili teraz kolekcję do sprzedaży. Polskie państwo natychmiast zareagowało.

Muzeum odzyskało bezcenne dla kultury i historii Polski eksponaty.

Talerze mają średnicę 34,3 cm, a półmisek – 43,5 cm. Widnieją na nich przedwojenne sygnatury Zamku w Łańcucie.

Porcelana będzie stanowić ekspozycję muzeum i będą mogli ją podziwiać turyści.

Muzeum – Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie należy do najcenniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Został wybudowany w latach 1629–1642 dla Stanisława Lubomirskiego,wojewody krakowskiego i ruskiego, prawdopodobnie według projektu Macieja Trapoli iprzy udziale Krzysztofa Mieroszewskiego. Zaprojektowany w tradycyjnej formie ówczesnych budowli zamkowych został oparty na nowatorskim schemacie „palazzo in fortezza”, który zakładał kompozycyjne sprzężenie planu fortyfikacji zarówno z siedzibą magnacką, jak i z miastem. W XVII w. Zamek w Łańcucie był uważany za jedną z piękniejszych siedzib magnackich w Europie.

Zobacz też:

Zabytkowy XVII-wieczny porcelanowy serwis powrócił do zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie

Dostaliśmy w darze Muzeum Gorzelnictwa!

Sprawdziliśmy, co kryją Rzeszowskie Piwnice. Czy warto wybrać się z dzieckiem?

Papież otrzymał ziemię z gospodarstwa rodziny Ulmów w Markowej

💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją:

😱 Wstrząsające 0
0%
😢 Smutne 0
0%
😊 Wesołe 0
0%
👍 Lubię to 0
0%

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj