-0.3 C
Rzeszów
sobota, 4 lutego, 2023

Najnowsze

Papież otrzymał ziemię z gospodarstwa rodziny Ulmów w Markowej

Rodzina Ulmów w czasie II wojny światowej dokonała prawdziwego heroizmu – chroniąc Żydów i płacąc za to najwyższą cenę. Nie byli obojętni na los ludzi w potrzebie, tak jak teraz Polacy nie są obojętni na los uchodźców z Ukrainy, czym zaskakują cały świat. Chwali nas papież Franciszek. A wszystko przy okazji niezwykłego daru – ziemi z Markowej na Podkarpaciu, którą otrzymał od dziennikarki w samolocie podczas swojej pielgrzymki na Maltę!

REKLAMA

Przemyska Kuria ujawniła kulisy niezwykłego daru, który papież Franciszek otrzymał od korespondentki TVP Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Reporterka wraz z innymi akredytowanymi dziennikarzami znalazła się na pokładzie samolotu, którym Ojciec Święty leciał na Maltę, odbywając swoją pielgrzymkę.

Polska dziennikarka wręczyła papieżowi szkatułkę z ziemią, a także kartkę z życzeniami od uczniów, którzy przyjęli Ukraińców.

CZYTAJ TEŻ:  Citroen rozbił się na ogrodzeniu. Kierowca nie żyje

Jak się okazuje, Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił szkatułkę z ziemią z okolic domu Rodziny Ulmów w Markowej, którą przekazał mu Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, właśnie za pośrednictwem redaktor Magdaleny Wolińskiej-Riedi.

Papież bardzo podziękował za ten niezwykły prezent i powiedział bardzo ważne słowa, skierowane do wszystkich Polaków:

„Pięknie… Muszę powiedzieć, że Wy, wszyscy Polacy, dajecie nam w tym ostatnim okresie wielką lekcję człowieczeństwa. Naprawdę, wielką lekcję. Za to Wam najszczerzej dziękuję”.

RODZINA ULMÓW

Rodzina Ulmów stała się symbolem ofiarności Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

24 marca 1944 r. Józef Ulma, jego żona Wiktoria i szóstka ich dzieci zostali rozstrzelani razem z ośmioma Żydami, których polska rodzina ukrywała w swoim domu w Markowej. W 2016 r. w tej miejscowości otwarto muzeum im. Rodziny Ulmów, poświęcone pamięci wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, często za cenę własnego życia, ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

Pomoc Ukrainie

Kiedy 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się rosyjska inwazja, z napadniętej Ukrainy ruszyła fala uchodźców. Szacuje się, że swoje domy opuściło ponad 10 mln ludzi. 2,4 mln wojennych uciekinierów dotarło do Polski. Polacy znów pokazali czym jest solidarność – oferując wielką pomoc i bardzo często udzielając uchodźcom schronienia we własnych domach.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady śniegu
-0.3 ° C
1.1 °
-2 °
86 %
11.3kmh
100 %
sob.
-0 °
niedz.
-4 °
pon.
-3 °
wt.
-2 °
śr.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu