13.3 C
Rzeszów
niedziela, 16 czerwca, 2024

Papież otrzymał ziemię z gospodarstwa rodziny Ulmów w Markowej

REKLAMA

Rodzina Ulmów w czasie II wojny światowej dokonała prawdziwego heroizmu – chroniąc Żydów i płacąc za to najwyższą cenę. Nie byli obojętni na los ludzi w potrzebie, tak jak teraz Polacy nie są obojętni na los uchodźców z Ukrainy, czym zaskakują cały świat. Chwali nas papież Franciszek. A wszystko przy okazji niezwykłego daru – ziemi z Markowej na Podkarpaciu, którą otrzymał od dziennikarki w samolocie podczas swojej pielgrzymki na Maltę!

Przemyska Kuria ujawniła kulisy niezwykłego daru, który papież Franciszek otrzymał od korespondentki TVP Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Reporterka wraz z innymi akredytowanymi dziennikarzami znalazła się na pokładzie samolotu, którym Ojciec Święty leciał na Maltę, odbywając swoją pielgrzymkę.

Polska dziennikarka wręczyła papieżowi szkatułkę z ziemią, a także kartkę z życzeniami od uczniów, którzy przyjęli Ukraińców.

Jak się okazuje, Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił szkatułkę z ziemią z okolic domu Rodziny Ulmów w Markowej, którą przekazał mu Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, właśnie za pośrednictwem redaktor Magdaleny Wolińskiej-Riedi.

Papież bardzo podziękował za ten niezwykły prezent i powiedział bardzo ważne słowa, skierowane do wszystkich Polaków:

„Pięknie… Muszę powiedzieć, że Wy, wszyscy Polacy, dajecie nam w tym ostatnim okresie wielką lekcję człowieczeństwa. Naprawdę, wielką lekcję. Za to Wam najszczerzej dziękuję”.

RODZINA ULMÓW

Rodzina Ulmów stała się symbolem ofiarności Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

24 marca 1944 r. Józef Ulma, jego żona Wiktoria i szóstka ich dzieci zostali rozstrzelani razem z ośmioma Żydami, których polska rodzina ukrywała w swoim domu w Markowej. W 2016 r. w tej miejscowości otwarto muzeum im. Rodziny Ulmów, poświęcone pamięci wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, często za cenę własnego życia, ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

Pomoc Ukrainie

Kiedy 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się rosyjska inwazja, z napadniętej Ukrainy ruszyła fala uchodźców. Szacuje się, że swoje domy opuściło ponad 10 mln ludzi. 2,4 mln wojennych uciekinierów dotarło do Polski. Polacy znów pokazali czym jest solidarność – oferując wielką pomoc i bardzo często udzielając uchodźcom schronienia we własnych domach.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj