Mimo że ludziom żyje się lepiej – są wyższe płace, zasiłki dla rodzin, prawie nie ma bezrobocia – ubóstwo nie zniknęło. O tym jak wielka jest rzesza potrzebujących, można codziennie przekonać się tu – na ul. Styki w Rzeszowie, gdzie mieści się diecezjalna Caritas. Prawie zawsze stoi tu kolejka osób. Dla wielu z nich wizyta w tym miejscu pozwala po prostu przetrwać kolejny dzień.
Z ulicy Styki nikt nie odchodzi bez wsparcia. Caritas organizuje pomoc systematyczną i stałą. Są też wyjątkowe akcje – np. tysiące paczek rozdawanych przy okazji świąt. Na Caritas mogą liczyć ofiary klęsk żywiołowych, także wojny, o czym teraz mogą przekonać się Ukraińcy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Caritas Diecezji Rzeszowskiej to misja, która trwa już 30 lat. Fundację powołano dokładnie 8 maja 1992 r. Na początku kierował nią ks. Stanisław Słowik, a od dwóch lat dyrektorem jest ks. Piotr Potyrała.
W sobotę – 7 maja świętowano wspaniały jubileusz. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele św. Rocha na rzeszowskiej Słocinie. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Wątroba. Potem uroczystości kontynuowano w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. W ich trakcie młodzież z II LO w Rzeszowie zaprezentowało spektakl opowiadający o życiu Sługi Bożego Jacka Krawczyka – zmarłego w 1991 r. studenta i wolontariusza. Właśnie teraz trwa jego diecezjalny proces beatyfikacyjny. Na widowni byli obecni rodzice Jacka.
Następnie z rąk bp. Jana Wątroby oraz bp. seniora Kazimierza Górnego, pamiątkowe statuetki otrzymały osoby, które zaangażowały się w pomoc jaką organizował Caritas.
Dyrektor ks. Piotr Potyrała dziękował ludziom, instytucjom i organizacjom, które przez minione lata uczestniczyły w pracy na rzecz osób potrzebujących.
Szczególne podziękowania skierował w stronę swojego poprzednika ks. Stanisława Słowika, który stał na czele organizacji przez 28 lat.
Do uczestników wydarzenia zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart. Podkreślała, że na Caritas zawsze można liczyć. – To właśnie Caritas był pierwszą organizacją, do której zwróciłam się o pomoc, gdy zaczęliśmy obserwować wielki exodus ludności ukraińskiej, uciekającej przed rosyjskimi wojskami – mówiła wojewoda.
Udział w jubileuszu wzięła udział wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł. Byli także parlamentarzyści: senator Alicja Zając, senator Stanisław Ożóg, senator Zdzisław Pupa, poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, posłanka Maria Kurowska, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Krzysztof Sobolewski, poseł Andrzej Szlachta. Obecny był marszałek województwa Władysław Ortyl. Nie zabrakło lokalnych samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli wielu urzędów oraz organizacji, mediów, duchowieństwa i mieszkańców Podkarpacia.

Zobacz też:
Budki dla jerzyków w Jarosławiu. Gdzie się pojawią?
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Rzeszowie. Podsumowała swoją misję do Kijowa
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: