16.2 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Święto naszych Podhalańczyków

REKLAMA

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Żołnierze już rozpoczęli świętowanie. Tym razem nie w Rzeszowie – gdzie Brygada ma swoją bazę – ale pod samiuśkimi Tatrami – w Zakopanem!

Uroczystości w Zakopanem odbyły się w sobotę, 7 maja i miały wyjątkową oprawę. Była defilada, apel, wprowadzenie sztandaru. Wyróżniający się żołnierze otrzymali odznaczenia.

Zaszczyty spotkały także cywili. Otrzymali insygnia Honorowego Podhalańczyka – kapelusz i ciupagę podhalańską. Wśród wyróżnionych znalazł się Piotr Plich – wicemarszałek Podkarpacia.

Po części oficjalnej odbyły się pokazy. Żołnierze pokazali, że są prawdziwymi komandosami.

Kapelusz z piórem i ciupaga to atrybuty Honorowego Podhalańczyka. Ten zaszczytny tytuł właśnie odebrałem z rąk Dowódcy…

Opublikowany przez Piotra Pilcha Sobota, 7 maja 2022

21. Brygada składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, formacja jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Żołnierze brali udział w wielu misjach, w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 – 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

Zobacz też:

Abramsy na Podkarpaciu? Armia kupiła od USA superczołgi

Zmarł por. Henryk Atemborski „Pancerny”. Jeden z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych

Strzelają na 40 km! Nasi żołnierze dostali KRABY

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj