2.5 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Święto naszych Podhalańczyków

REKLAMA

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Żołnierze już rozpoczęli świętowanie. Tym razem nie w Rzeszowie – gdzie Brygada ma swoją bazę – ale pod samiuśkimi Tatrami – w Zakopanem!

Uroczystości w Zakopanem odbyły się w sobotę, 7 maja i miały wyjątkową oprawę. Była defilada, apel, wprowadzenie sztandaru. Wyróżniający się żołnierze otrzymali odznaczenia.

Zaszczyty spotkały także cywili. Otrzymali insygnia Honorowego Podhalańczyka – kapelusz i ciupagę podhalańską. Wśród wyróżnionych znalazł się Piotr Plich – wicemarszałek Podkarpacia.

Po części oficjalnej odbyły się pokazy. Żołnierze pokazali, że są prawdziwymi komandosami.

Kapelusz z piórem i ciupaga to atrybuty Honorowego Podhalańczyka. Ten zaszczytny tytuł właśnie odebrałem z rąk Dowódcy…

Opublikowany przez Piotra Pilcha Sobota, 7 maja 2022

21. Brygada składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, formacja jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Żołnierze brali udział w wielu misjach, w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 – 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

Zobacz też:

Abramsy na Podkarpaciu? Armia kupiła od USA superczołgi

Zmarł por. Henryk Atemborski „Pancerny”. Jeden z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych

Strzelają na 40 km! Nasi żołnierze dostali KRABY

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj