-12.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Święto naszych Podhalańczyków

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Żołnierze już rozpoczęli świętowanie. Tym razem nie w Rzeszowie – gdzie Brygada ma swoją bazę – ale pod samiuśkimi Tatrami – w Zakopanem!

REKLAMA

Uroczystości w Zakopanem odbyły się w sobotę, 7 maja i miały wyjątkową oprawę. Była defilada, apel, wprowadzenie sztandaru. Wyróżniający się żołnierze otrzymali odznaczenia.

Zaszczyty spotkały także cywili. Otrzymali insygnia Honorowego Podhalańczyka – kapelusz i ciupagę podhalańską. Wśród wyróżnionych znalazł się Piotr Plich – wicemarszałek Podkarpacia.

Po części oficjalnej odbyły się pokazy. Żołnierze pokazali, że są prawdziwymi komandosami.

CZYTAJ TEŻ:  Kosztowny przejazd przez rogatki

Kapelusz z piórem i ciupaga to atrybuty Honorowego Podhalańczyka. Ten zaszczytny tytuł właśnie odebrałem z rąk Dowódcy…

Opublikowany przez Piotra Pilcha Sobota, 7 maja 2022

21. Brygada składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, formacja jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Żołnierze brali udział w wielu misjach, w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 – 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

CZYTAJ TEŻ:  Abp. Georg Gänswein o Benedykcie XVI: "Jego największą bronią było słowo"

Zobacz też:

Abramsy na Podkarpaciu? Armia kupiła od USA superczołgi

Zmarł por. Henryk Atemborski „Pancerny”. Jeden z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych

Strzelają na 40 km! Nasi żołnierze dostali KRABY

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-12.5 ° C
-9.7 °
-14.3 °
91 %
1.5kmh
30 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu