6.1 C
Rzeszów
czwartek, 22 lutego, 2024

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Rzeszowie. Podsumowała swoją misję w Kijowie

REKLAMA

Rzeszów znów jest w centrum uwagi całego świata. W niedzielę odbyła się tu konferencja prasowa przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, która na gorąco podsumowała swoją misję do Kijowa. Pelosi – jest dotąd najwyższą rangi politykiem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Ukrainę po dokonanym przez Rosję ataku na ten kraj.

Przewodniczący – inaczej spiker – Izby Reprezentantów to w USA trzecia osoba w państwie. To on przejmuje obowiązki prezydenta, gdyby z jakiś powodów prezydent, ani wiceprezydent nie mogli ich wypełniać.

Rolę spikera Nancy Pelosi (82 l.) pełni od stycznia 2019 r. Jest związana z Partią Demokratyczną.

W weekend przewodnicząca, wraz z grupą Kongresmenów odbyła niezapowiadaną wizytę w Kijowie, gdzie spotkała się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W niedzielę – 1 maja amerykańska grupa polityków wróciła do Polski i zatrzymała się w Rzeszowie, który stał się już stałym punktem przesiadkowym dla wszystkich ważnych delegacji państwowych, które udają się na Ukrainę. Pelosi w centrum Rzeszowa spotkała się z dziennikarzami. Na konferencji na gorąco podsumowała swoją misję do zmagającego się z rosyjską agresją kraju.

– Nasza delegacja pojechała do Kijowa, aby wysłać całemu światu głośny komunikat: Ameryka stoi stanowczo za Ukrainą! – stwierdza Nancy Pelosi.

Jak opisała, spotkanie z prezydentem Zełenskim rozpoczęło się od podziękowań Stanom Zjednoczonym za znaczącą pomoc, której USA udzieliła Ukrainie i nadal udziela.

– Nasza delegacja przekazała nasz szacunek i wdzięczność prezydentowi Zełenskiemu za jego przywództwo i nasz podziw dla narodu Ukrainy za odwagę w walce z opresją Rosji.

Polityk poinformowała, że będzie teraz kontynuować podróż po Polsce, gdzie 2 maja ma zaplanowane spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. – Nie możemy się doczekać, aby podziękować naszym polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłki humanitarne. Z dumą przekażemy wdzięczność Ameryki za pracę amerykańskich służb i dyplomatów oraz innych przywódców cywilnych w Polsce – zaznacza Nancy Pelosi.

Zobacz też:

Angelina Jolie we Lwowie. Dotarła tam przez Podkarpacie?

Abramsy na Podkarpaciu? Armia kupiła od USA superczołgi

Rzeszów portalem na Wschód. Teraz z misją przybył Sekretarz Generalny ONZ!

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj