13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Zadośćuczynienie dla syna Witolda Pileckiego

W pozwie była astronomiczna kwota 26 mln zł, ale sąd przyznał synowi rotmistrza Witolda Pileckiego znacznie mniejsze zadośćuczynienie za cierpienie jego ojca. Te krzywdy zostały wyceniona na – 1,5 mln zł.

REKLAMA

Rotmistrz Witold Pilecki był symbolem walki o wolność. Zaliczony do Panteonu – żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Był ofiarą zbrodni komunistycznej. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w mokotowskim więzieniu w 1948 r. Do dziś nie odnaleziono miejsca jego pochówku.

Sprawa Witolda Pileckiego wróciła ponownie na sądową wokandę. Tym razem za sprawą jego syna Andrzeja (92 l.), który złożył pozew. Domagał się w nim od Skarbu Państwa 26 mln zł zadośćuczynienia za cierpienia jego ojca. Proces ruszył w listopadzie 2022 r. i odbyły się 3 rozprawy. 8 lutego 2023 r. zapadł wyrok. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał 1,5 mln zł zadośćuczynienia. Roszczenie w zakresie odszkodowania zostało oddalone w całości.

CZYTAJ TEŻ:  Piraci z obcymi paszportami

Wyrok nie jest prawomocny.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu