14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Niefortunne lądowanie. Wypadek szwajcarskiej maszyny

REKLAMA

Legendarny samolot Storch ze Szwajcarii rozbił się podczas awaryjnego lądowania w Chrząstówce pod Jasłem. Na pokładzie były dwie osoby. Na szczęście nikt nie został ranny.

Do zdarzenia doszło w niedzielę – 19/07. Przyczyny nie są jeszcze znane, wyjaśni to specjalna komisja. Prawdopodobnie doszło do awarii silnika. Pilot był zmuszony do nagłego lądowania na polu. Maszyna po zetknięciu z ziemią, przewróciła się do góry kołami.

Samolot leciał z Krosna. Przystanek miał mieć w Gliwicach.

Samolot Storch – po polsku bocian, to legenda i historia szwajcarskiej floty. Kilka lat temu kilka maszyn było odnowionych przez firmę z Krosna. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania Szwajcarów. Maszyny zostały odtworzone od podstaw i wyglądały jakby właśnie zeszły prosto z taśmy w niemieckiej fabryce Fieseler w 1937 r., kiedy to rozpoczęto ich produkcję.

Storch zasłynął w 1946 r., akcją na lodowcu w Alpach, kiedy rozbił się amerykański samolot Dakota, którym lecieli wysokiej rangi oficerowie armii USA, wraz z rodzinami. Tylko Storch z nartami zamiast kół był w stanie wylądować na zboczu góry. Maszyna potrzebowała zaledwie 40 m na start i 20 na lądowanie. W ostatniej chwili przed trzydniową śnieżycą 12 rozbitków ewakuowano na pokładzie Storcha – identycznego jak ten, który teraz uległ wypadkowi pod Jasłem.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj