15 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

Wielka Sobota: Czas ciszy, oczekiwania i święcenia pokarmów

Wielka Sobota (16 kwietnia 2022 r.) to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich i poświęcenie pokarmów.

REKLAMA

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

W tym dniu do godzin popołudniowych odbywa się poświęcenie pokarmów.

A święcimy:

  • chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
  • wędlinę – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
  • jajka, które symbolizują nowe życie.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy św. – tego dnia sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin.

CZYTAJ TEŻ:  Reanimacja na interwencji

Polską tradycją w Wielką Sobotę jest adoracja Jezusa Chrystusa w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. W wielu parafiach wartę przy grobie pełnią odpowiednie straże, harcerze, żołnierze, strażacy, strzelcy. Po przerwie spowodowanej pandemią, znów powrócił ten zwyczaj.

fot. Paulina Lęcznar

Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Sobota, 16 kwietnia 2022

– Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną, która należy już do Niedzieli Wielkanocnej – objaśnia ks. Tomasz Nowak z rzeszowskiej kurii.

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów w większości kościołów odbywa się w godz. 9-14. Tak jest np. w rzeszowskiej katedrze. Księża z katedry zachęcają, aby odłożyć część pokarmów do koszy jako wyraz solidarności z potrzebującymi w parafii. W tym roku chcą także okazać pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. W Domu Katechetycznym można składać żywność długoterminową, środki chemiczne oraz środki medyczne.

CZYTAJ TEŻ:  Pożycz hulajnogę i jedź w miasto. Ruszył sezon na elektryczne dwa kółka

Pokarmy do godz. 16 można święcić w rzeszowskiej Farze.

Wigilia Paschalna w Katedra Rzeszowska rozpocznie się o godz. 20.00, a Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00. Transmisje tych Eucharystii przeprowadzi Radio Via.

Źródło: Diecezja Rzeszowska, inres24

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
pochmurnie
15 ° C
15.5 °
13.1 °
51 %
2.6kmh
20 %
śr.
15 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu