20 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Wielka Sobota: Czas ciszy, oczekiwania i święcenia pokarmów

REKLAMA

Wielka Sobota (16 kwietnia 2022 r.) to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich i poświęcenie pokarmów.

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

W tym dniu do godzin popołudniowych odbywa się poświęcenie pokarmów.

A święcimy:

  • chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
  • wędlinę – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
  • jajka, które symbolizują nowe życie.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy św. – tego dnia sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin.

Polską tradycją w Wielką Sobotę jest adoracja Jezusa Chrystusa w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. W wielu parafiach wartę przy grobie pełnią odpowiednie straże, harcerze, żołnierze, strażacy, strzelcy. Po przerwie spowodowanej pandemią, znów powrócił ten zwyczaj.

fot. Paulina Lęcznar

Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Sobota, 16 kwietnia 2022

– Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną, która należy już do Niedzieli Wielkanocnej – objaśnia ks. Tomasz Nowak z rzeszowskiej kurii.

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów w większości kościołów odbywa się w godz. 9-14. Tak jest np. w rzeszowskiej katedrze. Księża z katedry zachęcają, aby odłożyć część pokarmów do koszy jako wyraz solidarności z potrzebującymi w parafii. W tym roku chcą także okazać pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. W Domu Katechetycznym można składać żywność długoterminową, środki chemiczne oraz środki medyczne.

Pokarmy do godz. 16 można święcić w rzeszowskiej Farze.

Wigilia Paschalna w Katedra Rzeszowska rozpocznie się o godz. 20.00, a Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00. Transmisje tych Eucharystii przeprowadzi Radio Via.

Źródło: Diecezja Rzeszowska, inres24

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj