23.3 C
Rzeszów
czwartek, 20 czerwca, 2024

Tysiące wiernych żegna Benedykta XVI

Z krzyżem i różańcem wplecionym w dłonie. Ciało Benedykta XVI († 95 l.) o świecie w poniedziałek 2 stycznia zostało przeniesione do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Tysiące wiernych ustawiło się w długiej kolejce, aby pożegnać ukochanego papieża-seniora, który zmarł 31 grudnia 2022 r.

Ciało Benedykta zostało przeniesione z kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, w którym mieszkał od swojej rezygnacji w 2013 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 stycznia, w czwartek. Emerytowany papież zostanie pochowany w krypcie pod Bazyliką św. Piotra. – Ceremonia będzie uroczysta, ale prosta – powiedział rzecznik Watykanu – Dokładnie tak, jak wyraźnie życzył sobie papież emeryt.

Podczas noworocznej Mszy świętej papież Franciszek (86 l.) oddał hołd swojemu poprzednikowi, który zasiadał na Stolicy Apostolskiej w latach 2005-2013. – Zawierzam Maryi Dziewicy umiłowanego papieża emeryta Benedykta XVI – powiedział Franciszek podczas noworocznej Mszy św.

Aby oddać hołd i pomodlić się za zmarłego papieża w kolejce ustawiają się ludzie z całego świata. Niektórzy są z flagami swoich państw: Niemiec, Argentyny, Polski i wielu innych. Pierwszego dnia do Bazyliki Świętego Piotra przybyło aż 65 tysięcy wiernych.

„Chcemy okazać mu szacunek. Dlatego tu stoimy. Nie śpimy od 6 rano. Był dla nas wzorem do naśladowania” – powiedziała młoda kobieta dziennikarzom niemieckiego portalu BILD. Na placu prócz wiernych są ekipy mediów z całego świata.

Zmarły papież został ułożony na jasnym cokole. Wierni zbliżają się do niego krok po kroku. Ludzie żegnają się i modlą. Na twarzach widać wielkie skupienie i przejmujący smutek…

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj