Jest ich 11. Wybrali wyjątkową drogę życia. Blisko Boga, ale też blisko ludzi, którym będą głosić radosną nowinę i pomagać Boga odnajdywać. 4 czerwca 2022 r. diakoni szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie w rzeszowskiej Katedrze przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Wątroby. Od teraz rozpoczęła się ich wielka życiowa misja…
„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało…”. Są seminaria, jak choćby w Olsztynie, które w tym roku po praz pierwszy od 76 lat nie mają kogo wyświęcić na kapłanów. Na szczęście w Rzeszowie, Wyższe Seminarium Duchowne ukończyło 11 diakonów. Wytrwali 6 lat studiów. Odbyli wiele praktyk duszpasterskich, rok wcześniej przyjęli święcenia diakonatu. Teraz dotarli do momentu, kiedy już ostatecznie i uroczyście powiedzieli Bogu – „TAK”.
– Być kapłanem w Kościele Chrystusowym to znaczy mieć udział w Jego pasterskiej misji i stale upodabniać się do Dobrego Pasterza, który zna owce, karmi je, broni i jest gotów oddać życie dla ich dobra – mówił w homilii bp Jan Wątroba.
Zobacz też:
Święcenia kapłańskie to wielkie wydarzenie dla całej diecezji i szczególna uroczystość. Jak się odbywa?
Każdy z diakonów jest wywoływany imiennie przed ołtarz. Składa pokłon biskupowi, jeszcze raz potwierdzając swoją wolę. Składa też swoje dłonie w dłonie pasterza diecezji, który odtąd bierze za los tych dłoni odpowiedzialność.
Nałożenie rąk na głowy przyjmujących święcenia przez wszystkich kapłanów obecnych w katedrze.
Opublikowany przez Diecezja Rzeszowska Sobota, 4 czerwca 2022
Diakoni padają na twarz wyznając, że pomimo swoich słabości pragną należeć do Boga. Św. Jan Paweł II, wspominając własne święcenia, w tym geście dostrzegał symbol uniżenia wobec Boga, a jednocześnie całkowitą otwartość na zstąpienie Ducha Świętego. Uroczystość w katedrze odbyła się właśnie w przeddzień Zielonych Świątków – jak potocznie nazwa się święto Zesłania Ducha Świętego.
Litania do Wszystkich Świętych podczas obrzędu święceń prezbiteratu
Opublikowany przez Diecezja Rzeszowska Sobota, 4 czerwca 2022
Wyświęconym zostają nałożone szaty: stuła i ornat. Następuje namaszczenie dłoni olejem krzyżma. Dopełnieniem obrzędów jest przekazanie pateny z chlebem i kielicha z winem wraz ze słownym nakazem biskupa:
„Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża”.
Msza Prymicyjna
W niedzielę 5 czerwca nowi księża odprawili swoje pierwsze Msze Święte w swoich parafiach. Wśród wyświęconych księży znalazł się również rodak z katedralnej parafii – ks. Marcin Murawski.
W południe przy bramie do kościoła nastąpiło przywitanie duchownego, a potem wprowadzenie do kościoła. Ksiądz szedł otoczony wieńcem, niesionym przez dzieci i młodzież.
W uroczystości wzięła udział rodzina księdza: rodzice, siostra, stryj – także ksiądz, który współcelebrował mszę św. Przybyło też wielu parafian. Każdy chciał potem uzyskać indywidualne błogosławieństwo od nowego księdza, które ma szczególną moc. Wiąże się z możliwością zyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Podczas uroczystości ks. Julian wygłosił poruszające kazanie.
– Drogi Marcinie, dlaczego zostałeś księdzem? Będą cię krytykować, obrzucać epitetami… – zaczął. Wskazywał, że dzisiejszy świat odwraca się od Boga i chce, aby ludzie żyli bez Niego. – Jeżeli chce się zniszczyć wiarę, zaczyna się od księży. Bo jak ich zabraknie, kto udzieli sakramentów, komunii świętej? Kto wysłucha, kiedy odzywa się głos sumienia? Można się gorliwie modlić do Matki Bożej, do aniołów, ale nie usłyszysz od nich: „Idź w pokoju, twoje grzechy są odpuszczone…”. Tylko kapłan może to zrobić – mówił w homilii ksiądz Julian.
Ksiądz Marcin dziękował wszystkim za wspieranie go i umacnianiu w powołaniu. A głos powołania usłyszał już w dzieciństwie. Najpierw był ministrantem, a po ukończeniu liceum, nie miał wątpliwości, na jaką uczelnię będzie zdawał. Wybrał Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie.
Podczas swojej pierwszej mszy – zgodnie z prośbą księdza proboszcza – modlił się o to, aby w parafii znalazł się ktoś, kto zajmie jego miejsce w seminarium.
Zobacz też:
W Parku Papieskim odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II