12.7 C
Rzeszów
piątek, 11 października, 2024

Są alerty o burzach. Miasto szykuje się na kataklizm

REKLAMA

– Wszyscy widzieliśmy, co dotknęło mieszkańców Poznania i Krakowa. Zalane miasta, połamane drzewa. Musimy zrobić co tylko możliwe, aby uniknąć takich sytuacji w Rzeszowie i jak najbardziej zminimalizować skutki kataklizmu – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa na zwołanej pilnie naradzie sztabu kryzysowego.

Rzeszowscy urzędnicy wraz ze strażakami z OSP na polecenie prezydenta w środę rozpoczęli sprawdzanie drożności rowów melioracyjnych i przepustów. To ważne, aby w przypadku ulewy woda mogła swobodnie spływać do kanalizacji burzowej. Inaczej groźne mogą być nawet małe strumyki, o czym można było się przekonać rok temu, kiedy doszło do podtopień wielu posesji na Zalesiu czy osiedlu Biała.

W ratuszu w środę (23/06) odbyło się też spotkanie prezydenta z Zespołem ds. Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie służby zostały postawione w pogotowiu. – Musimy skoncentrować się też na bardziej efektywnej metodzie informacji dla mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu – zauważył prezydent.

Na rzeszowskich rzekach i potokach jest zainstalowanych 8 czujników monitorujących na bieżąco poziom wody. Każdy z mieszkańców może to sprawdzić wchodząc na stronę: monitoringrzek.pl/rzeszow. Jeżeli ktoś chce aby informacje o zagrożeniach otrzymywać drogą SMS-ową, może o to poprosić telefonicznie – nr 17 875 44 25 lub poprzez e-mail – zkr@erzeszow.pl.

W środę (23/06) około godz. 17 mieszkańcy Rzeszowa otrzymali na telefony Alert RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa). Podobny komunikat został rozesłany także w czwartek. Treść komunikatu:

Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr.

Bardzo gorące i wilgotne powietrze zwiększa jednak częstotliwości występowania gwałtownych zjawisk pogodowych. A właśnie teraz znaleźliśmy się pod wpływem takiej pogody. Z zagrożeniem należy zatem liczyć się w codziennie.

O czym warto pamiętać?

Jak zachować się podczas burzy radzi brygadier Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie:

– Należy w miarę możliwości pozostać w domu, pozamykać okna i drzwi. Powinniśmy zabrać z balkonu czy tarasu przedmioty, które może porwać wiatr, np. doniczki. Naładujmy wcześniej telefon, bo z powodu braku zasilania możemy mieć problem np. z wezwaniem pomocy.
Na zewnątrz unikajmy obszarów zadrzewionych. W obawie przed spadającymi gałęziami nie wchodźmy do lasów, parków – przestrzega brygadier.

🌪🌩W trakcie burzy nie wychodź z domu‼ Strażacy ostrzegają🚒‼

Opublikowany przez Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie Wtorek, 22 czerwca 2021

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj