– Wszyscy widzieliśmy, co dotknęło mieszkańców Poznania i Krakowa. Zalane miasta, połamane drzewa. Musimy zrobić co tylko możliwe, aby uniknąć takich sytuacji w Rzeszowie i jak najbardziej zminimalizować skutki kataklizmu – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa na zwołanej pilnie naradzie sztabu kryzysowego.
Rzeszowscy urzędnicy wraz ze strażakami z OSP na polecenie prezydenta w środę rozpoczęli sprawdzanie drożności rowów melioracyjnych i przepustów. To ważne, aby w przypadku ulewy woda mogła swobodnie spływać do kanalizacji burzowej. Inaczej groźne mogą być nawet małe strumyki, o czym można było się przekonać rok temu, kiedy doszło do podtopień wielu posesji na Zalesiu czy osiedlu Biała.
W ratuszu w środę (23/06) odbyło się też spotkanie prezydenta z Zespołem ds. Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie służby zostały postawione w pogotowiu. – Musimy skoncentrować się też na bardziej efektywnej metodzie informacji dla mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu – zauważył prezydent.
Zobacz też:
Na rzeszowskich rzekach i potokach jest zainstalowanych 8 czujników monitorujących na bieżąco poziom wody. Każdy z mieszkańców może to sprawdzić wchodząc na stronę: monitoringrzek.pl/rzeszow. Jeżeli ktoś chce aby informacje o zagrożeniach otrzymywać drogą SMS-ową, może o to poprosić telefonicznie – nr 17 875 44 25 lub poprzez e-mail – zkr@erzeszow.pl.
W środę (23/06) około godz. 17 mieszkańcy Rzeszowa otrzymali na telefony Alert RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa). Podobny komunikat został rozesłany także w czwartek. Treść komunikatu:
Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr.
Bardzo gorące i wilgotne powietrze zwiększa jednak częstotliwości występowania gwałtownych zjawisk pogodowych. A właśnie teraz znaleźliśmy się pod wpływem takiej pogody. Z zagrożeniem należy zatem liczyć się w codziennie.
O czym warto pamiętać?
Jak zachować się podczas burzy radzi brygadier Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie:
– Należy w miarę możliwości pozostać w domu, pozamykać okna i drzwi. Powinniśmy zabrać z balkonu czy tarasu przedmioty, które może porwać wiatr, np. doniczki. Naładujmy wcześniej telefon, bo z powodu braku zasilania możemy mieć problem np. z wezwaniem pomocy.
Na zewnątrz unikajmy obszarów zadrzewionych. W obawie przed spadającymi gałęziami nie wchodźmy do lasów, parków – przestrzega brygadier.
🌪🌩W trakcie burzy nie wychodź z domu‼ Strażacy ostrzegają🚒‼
Opublikowany przez Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie Wtorek, 22 czerwca 2021