19 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Miasto chce zamknąć drogę. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci

REKLAMA

Większość mieszkańców nowych bloków przy ul. Bulwarowej w Rzeszowie jeszcze nie zdążyło się wprowadzić, a już mogą stracić dojazd. Miasto najpierw udostępniło lokalną drogę, a teraz chce przywrócić na nie szlabany. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 17.

Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, skierował do Sądu Rejonowego wniosek o tzw. udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Co to takiego? W sądzie toczy się spór o drogę i miasto chce już teraz, natychmiast – zanim zapadnie ostateczny wyrok – przywrócić na niej stan, jaki był dawniej. A chodzi o zniesienie służebności.

Sprawa w sądzie toczy się od stycznia tego roku. Miasto najpierw, na zasadach służebności, kilka lat temu udzieliło zgody na przejazd drogą, która biegnie tuż obok terenu szkoły nr 17. Za placówką wyrosły nowe bloki. Wiele mieszkań jeszcze nie jest zasiedlonych, ale pracują w nich ekipy wykończeniowe i niedługo się to zmieni. Mieszkańcy mają jeden niezależny dojazd. Ten obok szkoły był dodatkowy. Radni wycofali się jednak ze służebności i powstał spór.

– Postępowanie sądowe się toczy, ale utrudnienia pozostały. Znacznie zwiększył się ruch na ulicy Bulwarowej, co stwarza realne zagrożenie dla uczniów i jest problemem zwłaszcza dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą ich bezpiecznie dowieźć do szkoły. Dlatego szukając rozwiązania z prawnikami, po apelach rodziców, podjąłem decyzję o skierowaniu do sądu takiego właśnie wniosku, który mam nadzieję zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd i przynajmniej czasowo rozwiąże problem – tłumaczy pełniący obowiązki prezydenta Marek Bajdak.

We wniosku samorząd miasta – jako strona postępowania – prosi o zakaz korzystania z biegnącej tuż przy szkole drogi przez mieszkańców sąsiednich bloków w godzinach od 7.00 do 15.00, wskazując, że zaistniała sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla uczniów, a mieszkańcy powstałych bloków mają inny dojazd do swoich mieszkań – ulicą Lenartowicza.

– Podjęte działanie jest rozwiązaniem tymczasowym, ale zarazem jedynym jakie mogłem w zastanej sytuacji podjąć. Sąd – zgodnie z prawem – ma na podjęcie decyzji kilka dni. Wierzę, że będzie ona korzystna dla miasta i poprawi bezpieczeństwo uczniów tej szkoły w oczekiwaniu na ostateczny wyrok sądu w sprawie zniesienia udzielonej służebności – dodaje Marek Bajdak.

Miasto Rzeszów próbowało porozumieć się z deweloperem w 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia przejazdu obok szkoły, jednak odpowiedź była negatywna. Spółka zaproponowała m.in. zamontowanie progów zwalniających.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj