23.8 C
Rzeszów
piątek, 22 września, 2023

Rusłan w Jasionce. Gigant przyleciał w rocznicę historycznego lądowania

REKLAMA

Ciekawostka lotnicza. Lotnisko Rzeszów-Jasionka znów gości największy seryjnie produkowany samolot transportowy świata. W Niedzielę, 13 listopada tuż po godz. 10 wylądował Antonow – AN 124-100 Rusłan. Maszyna przyleciała w rocznicę pamiętnego wydarzenia – lądowania jeszcze większego giganta, także Antonowa – An-225 Mrija.

13 listopada 2021 r. lotnisko Rzeszów-Jasionka było oblężone widzami. Każdy chciał zobaczyć pierwsze na Podkarpaciu lądowanie jedynego i największego samolotu świata – An-225 – Mria „Marzenie”. Potem kolos gościł na lotnisku 4 razy, wykonując ostatnie misje w swojej historii. Wkrótce doszło do rosyjskiej inwazji i „Marzenie” zostało zniszczone w wyniku działań wojennych. Maszyna uległa niemal całkowitemu uszkodzeniu w hangarze na podkijowskim lotnisku Hostomel.

📅 Dziś rocznica pierwszego lądowania ✈ ANTONOV Company An-225 "Mrija" na naszym lotnisku. Wspominamy ▶ https://www.rzeszowairport.pl/pl/lotnisko/ciekawostki/rok-temu-mrija-po-raz-pierwszy-w 📸 Wanda Dziura

Opublikowany przez Port Lotniczy "Rzeszów – Jasionka" Niedziela, 13 listopada 2022

13 listopada 2022 r. kilka minut po godz. 10 w Rzeszowie wylądował Rusłan. Maszyna przyleciała z Oslo w Norwegii. Oczywiście, nie miało to nic wspólnego z rocznicą, to tylko zbieg okoliczności. Dokładny powód objęty jest tajemnicą.

Rusłan w Jasionce także gościł już kilka razy. Wcześniej najczęściej jego ładunkiem były śmigłowce Black Hawk produkowane w PZL Mielec.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA