22 C
Rzeszów
środa, 19 czerwca, 2024

da Vinci robi operację. Superrobot w klinice przy Szopena

REKLAMA

To prawdziwa rewolucja w podkarpackiej medycynie! Rzeszów jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, gdzie operację przeprowadza supernowoczesny robot chirurgiczny o nazwie da Vinci. Maszyna wykonała już pierwsze zabiegi.

Da Vinci działa na Podkarpaciu od kilku dni i do 25 maja wykonał już 5 operacji. Pierwszymi pacjentami było dwóch mężczyzn (56 i 66 l.), którzy zmagali się rakiem prostaty. Przeszli zabieg całkowitego usunięcia gruczołu krokowego. Sam zabieg trwał około dwóch godziny. Po kilku dniach mogli zostać wypisani do domów.

Robot został wypożyczony i trafił do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Maszyna w Polsce to wciąż nowość, ale na świecie jest stosowana od prawie dwóch dekad. Produkuje ją amerykańska firma Intuitive Surgical.

Mechaniczny chirurg składa się z 4 ramion, dzięki którym można wykonywać superprecyzyjne zabiegi. Z powodzeniem wykorzystywany jest przy wycinaniu nowotworów. W Rzeszowie na razie stosuje się go w leczeniu raka prostaty, ale lekarze chcą nim także przeprowadzać operacje ginekologiczne i inne zabiegi chirurgiczne.

– Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów. To przede wszystkim precyzja i mniejsze ryzyko powikłań – mówił Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.

Lekarze dowodzą, że pacjent podczas zabiegu traci mniej krwi i szybciej wraca do zdrowia. Oczywiście wszystkim steruje doświadczony chirurg, mający obraz w trójwymiarze i powiększony dziesięć razy.

Podczas zabiegów przeprowadzanych w KSW1 zupełnie nowych doświadczeń nabywają lekarze pracujący w szpitalu, rezydenci oraz studenci o czym mówi rezydent Jakub Kempisty: – Jako lekarze rezydenci mamy niesamowitą możliwość do nauki technik wykorzystywanych na najwyższym światowym poziomie. Obecność robota da Vinci daje nam możliwość rozwoju – zaznacza.

Największą wadą robota jest jego cena. Kosztuje 7 mln zł. Od kilku lat toczy się dyskusja nad koniecznością zakupu sprzętu przez samorząd. Na razie klinika zawarła dwuletnią umowę z krakowskim szpitalem, która wypożycza maszynę na 8 dni w miesiącu. Pozwoli to przeprowadzić 16 operacji.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj