15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

W Rzeszowie działa już interwencyjny punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

REKLAMA

Ponad 500 interwencyjnych miejsc noclegowych w budynku Full Marketu w Rzeszowie, przy ulicy Rejtana 53 czeka na potrzebujących, uciekających przed wojną na Ukrainie. Taki punkt powstał ramach współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

– Stworzyliśmy to miejsce bo wiemy, że taka pomoc w tym momencie jest bardzo potrzebna. Full Market stał się małym azylem dla ludzi, którzy w będąc w drodze mogą odpocząć, zjeść, w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej. To efekt ciężkiej pracy personelu CM Medyk i wolontariuszy którzy poświęcili swój czas i włożyli ogrom serca. Cieszymy się, że nasz obiekt będzie służył dobrej sprawie – powiedział Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.

Potrzebujący pozostają tu od kilku godzin do jednego, dwóch dni. Otrzymują kompleksową pomoc – noclegi, wyżywienie, odzież, środki chemiczne, mogą wziąć prysznic, odpocząć przed dalszą podróżą. Mogą również liczyć na uzyskanie niezbędnych informacji i wsparcie tłumacza. W punkcie jest ok. 500 miejsc i tym miejsca noclegowe dla rodzin. Jest kuchnia, pokój zabaw dla dzieci, punkt ambulatoryjny, wydawane są ciepłe posiłki.

Do placówki w Full Markecie, kierowane są w pierwszej kolejności osoby potrzebujące schronienia, które docierają z granicy na rzeszowski dworzec PKP. Ułatwia to zapewnienie im bezpieczeństwa i umożliwia objęcie kompleksową pomocą.

– Ten punkt jest doskonałym uzupełnieniem działań pomocowych miasta. Prowadzimy punkt informacyjny na dworcu PKP, opiekujemy uciekającymi przed wojną, wysiadającymi z pociągów i autobusów, prowadzimy zbiórki darów, wysyłamy pomoc humanitarną a teraz dzięki współpracy z Medykiem możemy zapewnić im nocleg lub odpoczynek – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W punkcie noclegowym pracują pracownicy Centrum Medycznego Medyk i wolontariusze. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz innych potrzebnych rzeczy zajmują się pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ze względu na dużą liczbę matek z dziećmi, na chwilę obecną, regulamin nie pozwala na przebywanie w punkcie noclegowym ze zwierzętami.

Od początku wojny na Ukrainie działa również punkt recepcyjny na dworcu PKP w Rzeszowie. Przewinęło się przez niego już kilka tysięcy osób. Na miejscu uchodźcy mogą otrzymać pomoc medyczną, mogą też odpocząć przed dalszą podróżą. Działa punkt dla matek z małymi dziećmi, jadalnia. Jest bardzo wielu wolontariuszy, którzy służą wsparciem w każdej sprawie.

dworzec111
Dworzec PKP w Rzeszowie. Tu także uchodźcy otrzymują pomoc | Fot. Inres24.pl

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie, Inres24.pl

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj