10.9 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

W Rzeszowie działa już interwencyjny punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

REKLAMA

Ponad 500 interwencyjnych miejsc noclegowych w budynku Full Marketu w Rzeszowie, przy ulicy Rejtana 53 czeka na potrzebujących, uciekających przed wojną na Ukrainie. Taki punkt powstał ramach współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

– Stworzyliśmy to miejsce bo wiemy, że taka pomoc w tym momencie jest bardzo potrzebna. Full Market stał się małym azylem dla ludzi, którzy w będąc w drodze mogą odpocząć, zjeść, w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej. To efekt ciężkiej pracy personelu CM Medyk i wolontariuszy którzy poświęcili swój czas i włożyli ogrom serca. Cieszymy się, że nasz obiekt będzie służył dobrej sprawie – powiedział Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.

Potrzebujący pozostają tu od kilku godzin do jednego, dwóch dni. Otrzymują kompleksową pomoc – noclegi, wyżywienie, odzież, środki chemiczne, mogą wziąć prysznic, odpocząć przed dalszą podróżą. Mogą również liczyć na uzyskanie niezbędnych informacji i wsparcie tłumacza. W punkcie jest ok. 500 miejsc i tym miejsca noclegowe dla rodzin. Jest kuchnia, pokój zabaw dla dzieci, punkt ambulatoryjny, wydawane są ciepłe posiłki.

Do placówki w Full Markecie, kierowane są w pierwszej kolejności osoby potrzebujące schronienia, które docierają z granicy na rzeszowski dworzec PKP. Ułatwia to zapewnienie im bezpieczeństwa i umożliwia objęcie kompleksową pomocą.

– Ten punkt jest doskonałym uzupełnieniem działań pomocowych miasta. Prowadzimy punkt informacyjny na dworcu PKP, opiekujemy uciekającymi przed wojną, wysiadającymi z pociągów i autobusów, prowadzimy zbiórki darów, wysyłamy pomoc humanitarną a teraz dzięki współpracy z Medykiem możemy zapewnić im nocleg lub odpoczynek – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W punkcie noclegowym pracują pracownicy Centrum Medycznego Medyk i wolontariusze. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz innych potrzebnych rzeczy zajmują się pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ze względu na dużą liczbę matek z dziećmi, na chwilę obecną, regulamin nie pozwala na przebywanie w punkcie noclegowym ze zwierzętami.

Od początku wojny na Ukrainie działa również punkt recepcyjny na dworcu PKP w Rzeszowie. Przewinęło się przez niego już kilka tysięcy osób. Na miejscu uchodźcy mogą otrzymać pomoc medyczną, mogą też odpocząć przed dalszą podróżą. Działa punkt dla matek z małymi dziećmi, jadalnia. Jest bardzo wielu wolontariuszy, którzy służą wsparciem w każdej sprawie.

dworzec111
Dworzec PKP w Rzeszowie. Tu także uchodźcy otrzymują pomoc | Fot. Inres24.pl

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie, Inres24.pl

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj