9.1 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Powstanie Podkarpacka Dolina Wodorowa

REKLAMA

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena został podpisany list intencyjny, który inicjuje powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Podpisanie listu odbyło się w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki, a także wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz marszałka województwa Władysława Ortyla. Obecni byli również przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz podkarpackich firm.

– Polska może stać się hubem wodorowym w perspektywie dekady i kolejnych lat. Tu na Podkarpaciu chcielibyśmy stworzyć jedną z Dolin Wodorowych – mówił premier Morawiecki podczas konferencji, na której został podpisany list intencyjny.

Jak poinformował premier w planach rządu jest stworzenie w kraju pięciu dolin wodorowych. Pierwsza ma powstać właśnie na Podkarpaciu, w Rzeszowie. Premier podkreślał, że kierunek rozwoju gospodarki w oparciu o wykorzystanie wodoru jest konieczny ze względu na innowacyjny charakter oraz konieczność transformacji energetycznej kraju.

Obecny na wydarzeniu Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreślał z kolei, że Rzeszów i Podkarpacie są dobrze przygotowane do tego, aby wejść w gospodarkę wodorową. Mówił też o możliwościach finansowania przedsięwzięć z tego zakresu.

– Już dziś NFOŚiGW uruchomił program „Nowa Energia” na 600 mln zł właśnie na gospodarkę wodorową – podkreślał minister Kurtyka, dodając, że na ten obszar mogą być wykorzystane także pieniądze unijne – 800 mln euro, które są w Krajowym Planie Odbudowy.

Celem podpisanego w podrzeszowskiej Jasionce listu jest stworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej, opartej o produkcję zero- i niskoemisyjnego wodoru. Interesariusze listu zobowiązali się do współpracy przy wykorzystaniu własnych zasobów, w tym wiedzy, doświadczenia i know-how.

W podpisanym dokumencie przedstawiciele instytucji, samorządów oraz firm zadeklarowali między innymi prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu, a także wymiany informacji i doświadczeń w zakresie wodoru.

List podpisało w sumie kilkunastu przedstawicieli instytucji, firm, samorządów. Oprócz Marka Bajdaka, pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa podpis pod dokumentem złożyli m.in. Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz prof. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj