28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Powstanie Podkarpacka Dolina Wodorowa

REKLAMA

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena został podpisany list intencyjny, który inicjuje powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Podpisanie listu odbyło się w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki, a także wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz marszałka województwa Władysława Ortyla. Obecni byli również przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz podkarpackich firm.

– Polska może stać się hubem wodorowym w perspektywie dekady i kolejnych lat. Tu na Podkarpaciu chcielibyśmy stworzyć jedną z Dolin Wodorowych – mówił premier Morawiecki podczas konferencji, na której został podpisany list intencyjny.

Jak poinformował premier w planach rządu jest stworzenie w kraju pięciu dolin wodorowych. Pierwsza ma powstać właśnie na Podkarpaciu, w Rzeszowie. Premier podkreślał, że kierunek rozwoju gospodarki w oparciu o wykorzystanie wodoru jest konieczny ze względu na innowacyjny charakter oraz konieczność transformacji energetycznej kraju.

Obecny na wydarzeniu Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreślał z kolei, że Rzeszów i Podkarpacie są dobrze przygotowane do tego, aby wejść w gospodarkę wodorową. Mówił też o możliwościach finansowania przedsięwzięć z tego zakresu.

– Już dziś NFOŚiGW uruchomił program „Nowa Energia” na 600 mln zł właśnie na gospodarkę wodorową – podkreślał minister Kurtyka, dodając, że na ten obszar mogą być wykorzystane także pieniądze unijne – 800 mln euro, które są w Krajowym Planie Odbudowy.

Celem podpisanego w podrzeszowskiej Jasionce listu jest stworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej, opartej o produkcję zero- i niskoemisyjnego wodoru. Interesariusze listu zobowiązali się do współpracy przy wykorzystaniu własnych zasobów, w tym wiedzy, doświadczenia i know-how.

W podpisanym dokumencie przedstawiciele instytucji, samorządów oraz firm zadeklarowali między innymi prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu, a także wymiany informacji i doświadczeń w zakresie wodoru.

List podpisało w sumie kilkunastu przedstawicieli instytucji, firm, samorządów. Oprócz Marka Bajdaka, pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa podpis pod dokumentem złożyli m.in. Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz prof. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj