21 C
Rzeszów
wtorek, 30 maja, 2023

Ciało papieża Benedykta XVI zamknięte w trzech trumnach

REKLAMA

Środa, 4 stycznia była ostatnim dniem, w którym wierni mogli pokłonić się zmarłemu Benedyktowi XVI. Jego ciało było wystawione w Bazylice Świętego Piotra. Od poniedziałku zobaczyło je blisko 200 tysięcy wiernych z całego świata. Wieczorem zmarły papież senior został złożony do cyprysowej trumny, która potem była wystawiona przed bazyliką podczas uroczystości pogrzebowych.

W czwartek o godz. 8:45 trumna z ciałem papieża seniora została wyniesiona na Plac św. Piotra. Odprawiono różaniec, a o godz. 9:30 rozpoczęła się msza pogrzebowa. Uroczystości przewodniczył papież Franciszek, który żegnał swojego poprzednika wraz ze 120 kardynałami, 400 biskupami i 4 tys. kapłanami.

Potem odbyła się procesja do Bazyliki św. Piotra. Ciało Benedykta XVI zostało złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Ciało papieża zostało złożone w trzech trumnach: cyprysowej, cynowej i drewnianej.

Do trumny – zgodnie z tradycją – włożono też paliusze zmarłego papieża, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito – zamknięte w metalowej tubie pismo.

Trumnę opieczętowała Kapituła św. Piotra, Prefektura Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych.

Podczas uroczystości pogrzebowej były tylko dwie oficjalne delegacje państw: Włoch i Niemiec. Udział przywódców i ważnych osobistości innych krajów miał charakter prywatny. Wśród nich był prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, premier Czech Petr Fiala, członkowie europejskich rodzin królewskich, w tym król Hiszpanii Filip i królowa Matylda z Belgii.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
21 ° C
21 °
21 °
43 %
5.7kmh
0 %
wt.
21 °
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
20 °
sob.
16 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu