Środa, 4 stycznia była ostatnim dniem, w którym wierni mogli pokłonić się zmarłemu Benedyktowi XVI. Jego ciało było wystawione w Bazylice Świętego Piotra. Od poniedziałku zobaczyło je blisko 200 tysięcy wiernych z całego świata. Wieczorem zmarły papież senior został złożony do cyprysowej trumny, która potem była wystawiona przed bazyliką podczas uroczystości pogrzebowych.
W czwartek o godz. 8:45 trumna z ciałem papieża seniora została wyniesiona na Plac św. Piotra. Odprawiono różaniec, a o godz. 9:30 rozpoczęła się msza pogrzebowa. Uroczystości przewodniczył papież Franciszek, który żegnał swojego poprzednika wraz ze 120 kardynałami, 400 biskupami i 4 tys. kapłanami.
Potem odbyła się procesja do Bazyliki św. Piotra. Ciało Benedykta XVI zostało złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.
Zobacz też:
Ciało papieża zostało złożone w trzech trumnach: cyprysowej, cynowej i drewnianej.
Do trumny – zgodnie z tradycją – włożono też paliusze zmarłego papieża, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito – zamknięte w metalowej tubie pismo.
Trumnę opieczętowała Kapituła św. Piotra, Prefektura Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych.
Podczas uroczystości pogrzebowej były tylko dwie oficjalne delegacje państw: Włoch i Niemiec. Udział przywódców i ważnych osobistości innych krajów miał charakter prywatny. Wśród nich był prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, premier Czech Petr Fiala, członkowie europejskich rodzin królewskich, w tym król Hiszpanii Filip i królowa Matylda z Belgii.