24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Ciało papieża Benedykta XVI zamknięte w trzech trumnach

REKLAMA

Środa, 4 stycznia była ostatnim dniem, w którym wierni mogli pokłonić się zmarłemu Benedyktowi XVI. Jego ciało było wystawione w Bazylice Świętego Piotra. Od poniedziałku zobaczyło je blisko 200 tysięcy wiernych z całego świata. Wieczorem zmarły papież senior został złożony do cyprysowej trumny, która potem była wystawiona przed bazyliką podczas uroczystości pogrzebowych.

W czwartek o godz. 8:45 trumna z ciałem papieża seniora została wyniesiona na Plac św. Piotra. Odprawiono różaniec, a o godz. 9:30 rozpoczęła się msza pogrzebowa. Uroczystości przewodniczył papież Franciszek, który żegnał swojego poprzednika wraz ze 120 kardynałami, 400 biskupami i 4 tys. kapłanami.

Potem odbyła się procesja do Bazyliki św. Piotra. Ciało Benedykta XVI zostało złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Ciało papieża zostało złożone w trzech trumnach: cyprysowej, cynowej i drewnianej.

Do trumny – zgodnie z tradycją – włożono też paliusze zmarłego papieża, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito – zamknięte w metalowej tubie pismo.

Trumnę opieczętowała Kapituła św. Piotra, Prefektura Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych.

Podczas uroczystości pogrzebowej były tylko dwie oficjalne delegacje państw: Włoch i Niemiec. Udział przywódców i ważnych osobistości innych krajów miał charakter prywatny. Wśród nich był prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, premier Czech Petr Fiala, członkowie europejskich rodzin królewskich, w tym król Hiszpanii Filip i królowa Matylda z Belgii.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj