30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Święto Podhalańczyków

REKLAMA

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Żołnierze już rozpoczęli świętowanie. 20 maja odbył się uroczysty apel połączony z nadaniem wyróżnień i tytułów „Honorowych Podhalańczyków”.

21. Brygada składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, formacja jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Żołnierze brali udział w wielu misjach, w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 – 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

Zdjęcia z uroczystości: Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj