4.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Święto Podhalańczyków

REKLAMA

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich. Żołnierze już rozpoczęli świętowanie. 20 maja odbył się uroczysty apel połączony z nadaniem wyróżnień i tytułów „Honorowych Podhalańczyków”.

21. Brygada składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, formacja jako lekki związek taktyczny, jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Żołnierze brali udział w wielu misjach, w takich krajach, jak: Syria, Liban, Bośnia, Albania, Kosowo. Byli dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” w ramach misji stabilizacyjno-szkoleniowej w Iraku. W latach 2009 – 2010 oraz w 2012 roku pełnili służbę w Afganistanie, gdzie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”.

Zdjęcia z uroczystości: Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj